Ganz i-a cerut lui Netanyahu să demisioneze

Liderul Partidului Kahol Lavan (Albastru-Alb) i-a cerut sâmbătă premierului Benjamin Netanyahu să demisioneze, la două zile după ce procurorul general al Israelului a recomandat punerea sub acuzare a acestuia în urma unei anchete de corupţie desfăşurată timp de mai mulţi ani.
Filip Stan
24 nov. 2019, 07:36
Ganz i-a cerut lui Netanyahu să demisioneze

Gantz a cerut ca Netanyahu „să respecte deciziile sistemului juridic din Israel, în fruntea căruia se află oameni numiţi chiar de el, şi să respecte voinţa majorităţii poporului de a-şi da demisia din funcţie şi de a lupta pentru nevinovăţia sa”.

Netanyahu a devenit primul şef de guvern israelian care se confruntă cu o punere sub acuzare, după ce procurorul general Avichai Mandelblit a recomandat aceasta pentru fraudă, încălcarea încrederii şi luare de mită în trei cazuri separate de corupţie, informează Agerpres.

Anunţul de joi survine la zi după ce Gantz nu a reuşit să formeze guvernul în urma alegerilor neconcludente din septembrie. El a primit mandatul după ce Netanyahu nu a reuşit să formeze o coaliţie de guvernare.

Tot sâmbătă, într-o conferinţă de presă desfăşurată la Tel Aviv, Gantz a cerut liderilor partidului lui Netanyahu să fie de acord cu un guvern de unitate şi cu un premier rotativ, astfel încât prim-ministrul să îşi poată rezolva problemele legale şi apoi să îşi reia funcţia.

Citeşte şi Benjamin Netanyahu a fost inculpat pentru CORUPŢIE

„Voi fi prim-ministru în primii doi ani”, a spus Gantz. Dacă va fi achitat, Netanyahu ar putea să îşi reia după aceea funcţia. „Aceasta este singura alternativă pentru a evita organizarea de noi alegeri”, a adăugat Gantz. Drumul este acum liber pentru ca toţi cei 120 de membri ai Knesset-ului să încerce să creeze coaliţii, ceea ce reprezintă o premieră pentru Israel, potrivit Agerpres.

Parlamentarul Likud Gideon Sa’ar a cerut sâmbătă organizarea de alegeri primare în cadrul partidului în termen de 21 de zile pentru a da şansa unui nou lider de partid să încerce să construiască o coaliţie.

Likud, formaţiunea politică a lui Benjamin Netanyahu, şi Kahol Lavan (Albastru-Alb), partidul lui Benny Gantz, au ieşit la egalitate în alegerile parlamentare anticipate din 17 septembrie. Netanyahu a eşuat în încercarea de a forma o coaliţie de guvernare. Această misiune a fost apoi încredinţată lui Benny Gantz, care a eşuat, la rândul său. Pentru a evita organizarea unui al treilea tur de scrutin în mai puţin de un an, preşedintele Reuven Rivlin a însărcinat săptămână această Knesset-ul să găsească un premier pentru a scoate Israelul din acest impas politic.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
El este fotbalistul care a refuzat România ca să joace pentru Canada la Mondial, însă visul i s-a spulberat! De ce n-a fost convocat?
Capital.ro
Curs valutar vineri, 12 iunie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Toate motivele pentru care poți fi eliminat din Bacalaureat. Lista completă a situațiilor prevăzute de lege
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Surpriză: Pancu, interesat să îl aducă la Rapid pe fostul jucător de la FCSB cu peste 30 de meciuri în tricoul României!
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți