Gaţu: M-a dezamăgit jocul cu Franţa

Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Cristian Gaţu, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, că este dezamăgit de maniera în care naţionala României a încheiat grupa C, la CM din Brazilia (20-39 cu Franţa), dar fetele merită felicitate pentru calificarea în optimi.
Romania TV
09 dec. 2011, 21:18
Gaţu: M-a dezamăgit jocul cu Franţa

„Dacă jucăm aşa, ca şi cu Franţa, n-avem nicio şansă mai departe. M-a dezamăgit jocul de azi, înfrângere la 19 goluri. Nu înţeleg ce se întâmplă, aştept să plec acolo, să vorbesc cu antrenorul, cu fetele, poate pricep ceva apoi. Oricum, merită felicitări pentru calificare, însă maniera de joc nu ajută deloc. Este sub aşteptările tuturor. Luni deja jucăm în optimi, din ce îmi dau seama acum, cu Croaţia, sper doar să nu ajung prea târziu, pentru că eu abia marţi voi fi acolo. Mă gândeam la cu totul alt joc al echipei noastre, când am rezervat biletele de avion. Sorţii ne-au dat soare pe strada noastră în grupă, acum să vedem, urmează Croaţia. Sper să fie totul bine”, a declarat Cristian Gaţu.

În meciurile din grupa C, România a obţinut rezultatele: 30-28 cu Tunisia, 33-27 cu Cuba, 28-28 cu Japonia, 28-33 cu Brazilia şi 20-39 cu Franţa. Tricolorele au încheiat grupa pe locul trei şi vor juca în optimi cu echipa de pe locul doi din grupa D, cel mai probabil Croaţia, care este favorită în ultimul meci de vineri, cu Argentina şi ar depăşi Suedia în clasament, care este pe locul trei.

Duminică şi luni se vor juca meciurile din optimi, câştigătoarele urmând a se califica în sferturile de finală, meciurile fiind programate în 14 decembrie, urmate de semifinale (16 decembrie) şi finale (18 decembrie).

Campioana mondială se va califica direct la Jocurile Olimpice de la Londra, competiţie la care au obţinut deja “biletele” Marea Britanie, Norvegia (din Europa), Coreea de Sud (Asia) şi Brazilia (Pan-America). Cele mai bune şase echipe de la CM din Brazilia, care nu şi-au asigurat calificarea la JO din turneele continentale, vor participa ulterior la turneele preolimpice, din intervalul 25-27 mai 2012, cu primele trei având drept de organizare.

De asemenea, campioana mondială din 2011 se va califica direct la ediţia din 2013 a competiţiei, care va fi găzduită de Serbia.

Deţinătoarea titlului mondial este Rusia, care a mai cucerit medaliile de aur în 2001, 2005, după finala cu România, şi 2007.

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Motivul pentru care soția lui Brooklyn Beckham a plâns în ziua nunții. Un invitat face dezvăluiri incendiare
Capital.ro
Reguli RAR 2026. Documentele obligatorii pe care proprietarii trebuie să le prezinte. Mașinile care nu pot fi înmatriculate în România
Playtech.ro
Zona din Bucureşti în care s-au vândut cele mai multe apartamente în 2025. Un sfert din totalul înregistrat la nivelul Capitalei, doar într-un singur sector
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Reducere drastică. Guvernul vrea să taie 85% din pensiile celor care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day