Geoană despre efectele crizei din Cipru: Băncile din România ar putea executa milioane de oameni

Senatorul PSD Mircea Geoană a declarat că efectul situaţiei din Cipru va conduce băncile din România să execute milioane de oameni care au credite.
Iulian Tudor
07 apr. 2013, 11:51
Geoană despre efectele crizei din Cipru: Băncile din România ar putea executa milioane de oameni

„Teama mea este că la nivelul corpului politic din România, dacă nu ne întoarcem rapid către problemele cu adevărat dificile şi periculoase care sunt legate de economie, de locuri de muncă, de sărăcia care creşte, de volumul imens de oameni care în 2013 vor fi executaţi fără milă de bănci, pentru că efectul situaţiei din Cipru va conduce băncile din România să execute – ceea ce până acuma nu s-a întâmplat – milioane şi milioane de oameni care au credite la bănci”, a spus Mircea Geoană la emisiunea „După 20 de ani”, de la ProTV.

Moderatorul a intervenit şi, apreciind că afirmaţia făcută de Geoană este una destul de gravă, l-a întrebat pe acesta de ce băncile îi vor executa pe cetăţeni.

„Pentru că, pur şi simplu, trebuie să-şi asanaze portofoliile, pentru că au credite neperformate şi pentru că tot ce înseamnă reglementare europeană în acest moment, inclusiv ce înseamnă impactul Ciprului, va îndemna băncile mamă să meargă către o formă de clarificare a portofoliilor, inclusiv în România”, a răspuns Geoană.

Citeşte şi: Băsescu: Vă garantez că nu voi accepta niciodată în România măsuri ca în Cipru VIDEO

Întrebat de moderator dacă vrea să spună că aceia care au întârzieri la plată nu vor mai primi reeşalori, sau cei care până acum primeau reeşalonări urmează a fi acum scoşi afară din casă, Geoană a precizat: „Eu sunt convins că impactul crizei din Cipru asupra sistemului bancar european va conduce băncile europene, inclusiv cele care au reprezentanţe şi sucursale în Românie, să se uite mult mai atent la modul în care îşi gestionează activele şi portofoliile şi în mod inevitabil vor fi chemaţi să-şi asanaze aceste portofolii”.

Bank of Cyprus închide temporar sucursala din România

DailyBusiness
VIDEO Furtună devastatoare la Sinaia. Acoperișuri smulse, copaci căzuți și DN1 blocat de vijelie
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Angajații Metrorex de la birouri primesc „spor de metrou”, deși nu coboară niciodată în subteran
Capital.ro
Călin Georgescu, îngrozit. A anunțat imediat după arestare: Ca tată, aceste subiecte sensibile...
Playtech.ro
Bani de la stat pentru plata facturilor la energia electrică: Veniturile luate în considerare. Cum se face calculul
DailyBusiness
Premierul Ilie Bolojan, indignat de situaţia aberantă a sporurilor în cascadă din ministere: „Un funcţionar de execuţie ajunge să câştige mai mult decât un ministru”
Adevarul
Ce ascunde mesajul lui Viktor Orban pentru România
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Doliu în teatrul românesc. O actriță celebră a murit
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Cutremur în această dimineață în România! În ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Andreea Marin confirmă DESPĂRȚIREA de Adrian Brîncoveanu: 'Este adevărat, eu am luat hotărârea!' 😲
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
S-a stins cea mai iubită și apreciată actriță ale scenei și filmului românesc. O țară întreagă o plânge. Nu va fi uitată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Ilie Bolojan le-a interzis! Nu se mai pot face fără acordul său!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
PORR nu încetinește ritmul pe Autostrada Sibiu – Pitești! Imaginile din șantier te vor surprinde (VIDEO)