George Simion anunță: Eu nu voi candida. Îl susținem pe Călin Georgescu

Președintele AUR, George Simion, spune că nu va candida la alegerile prezidențiale din primăvară și că partidul lui va respecta ”vointa românilor” și îl va susține în cursa pentru Cotroceni pe Călin Georgescu.
Alina Costache
21 ian. 2025, 15:24
George Simion anunță: Eu nu voi candida. Îl susținem pe Călin Georgescu
Sursă foto stânga : INQUAM

George Simion vine cu un anunț tranșant: nu candidez la viitoarele alegeri prezidențiale. Mai mult, acesta spune că AUR îl va susține pe Călin Georgescu.

”Iar au inceput exact cum faceau inainte de marsul de 12 ianuarie. Oameni buni, îl sustinem pe Călin Georgescu pana la capat pentru ca asta a fost vointa romanilor la vot. Punct. Eu nu voi candida! Nu fac ca Dragoș Sprînceană. Nu candidez, iar vineri, pe 24 ianuarie, la ora 9 sunt la Iasi si la 13 sunt in Bucuresti. Este timpul ca cineva sa fie serios si sa se tina de cuvant in Romania noastra”, a anunțat George Simion pe TikTok.

Anterior, Simion a scris pe Facebook că ”manipularea continuă vă rog, nu mă mai puneți în sondaje, nu candidez, aș fi mai bun de premier decât de președinte, dar doar ROMÂNII pot decide asta„.

Citește și: PSD merge pe mâna lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale 2025

 

CEDO a respins cererea lui Călin Georgescu de suspendare a deciziei CCR pentru anularea prezidențialelor

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a respins, marți, după un vot unanim cererea lui Călin Georgescu de suspendare a deciziei CCR pentru anularea alegerilor prezidențiale din 2024.

„Decizia a fost adoptată, în unanimitate, de o Cameră compusă din șapte judecători. In decizia sa, Curtea a reamintit că, în conformitate cu articolul 39 din Regulament, măsurile provizorii
sunt aplicabile numai în caz de risc iminent de vătămare ireparabilă a unui drept prevăzut de Convenție care, dat fiind natura sa, nu ar putea fi reparată, iar persoana care invocă asemenea drept nu ar putea fi repusă in situaţia anterioară sau despăgubită în mod corespunzător.

Citește și: SONDAJ Călin Georgescu bate orice contracandidat și AUR urcă pe primul loc, la mare distanță de PSD

În plus, astfel de măsuri nu pot fi adoptate decât în circumstanțe excepționale, atunci când acest lucru este necesar în interesul părților sau pentru buna desfășurare a procedurii.

Curtea a respins cererea dlui Georgescu ca fiind in afara domeniului de aplicare al articolului 39 din Regulament. Luând in considerare cererea prezentată, împreună cu temeiurile si motivele pe care aceasta se bazează, Curtea a decis in conformitate cu practica sa bine stabilită că cererea dlui Georgescu nu se referă la o vătămare ireparabilă în înțelesul articolului 39 din Regulamentul Curții.

Curtea a considerat că cererea este în afara domeniului de aplicare al articolului 39 din Regulamentului Curții și a decis sa nu indice Guvernului României nicio măsură provizorie dintre cele solicitate. ”, arată decizia CEDO.

DailyBusiness
Bani mai mulţi pentru românii cu maşini vechi. Cine primeşte 8.500 de euro de la stat
Spynews
Cine este fostul soț al Mădălinei Pamfile. Cei doi s-au despărțit la un an după nunta din Dubai
Bzi.ro
Oana Moșneagu a ajuns pe masa de operații! „Am avut nevoie de anestezia generală”
Fanatik.ro
Țara din Europa unde duci o viață liniștită și fericită, fără nicio grijă financiară. Salariul mediu ajunge la 40.000 de lei în bani românești
Capital.ro
Călin Georgescu, omul serviciilor? Răsturnare de situație în România. Pe cine s-a pus ținta
Playtech.ro
Noua taxă şi rablele din România. Maşinile mai vechi de 15 ani devin tinere
DailyBusiness
Fugi de aglomerație! Când să mergi la supermarket pentru a evita cozile uriașe
Adevarul
Îndemnul lui Călin Georgescu de boicotare a hipermarketurilor ar putea îngropa industria alimentară din România. „O să-l ținem minte!”
wowbiz.ro
Alexia Eram și iubitul secret, prima ceartă în public! AVEM IMAGINILE care îl vor unge pe suflet pe Mario Fresh | PAPARAZZI
Spynews
Despărțire șoc în showbiz! Mădălina Pamfile nu mai formează un cuplu cu tatăl copiilor! Primele declarații
Spynews
Rețeta de prăjitură cu biscuiți și ciocolată fără coacere. Îți vei surprinde familia cu acest desert
Evz.ro
Fiul Laurei Vicol, lux orbitor. Sume amețitoare cheltuite
Ego.ro
Cum arăta Elena Lasconi în tinerețe. O confunzi lejer cu Andreea Esca dar și cu... Marilyn Monroe?
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Cine este românul de 24 de ani care a fost împușcat în cap în Roma! Ce făcea acesta și cum s-a petrecut tragedia
Cancan.ro
Este știrea momentului! Medicul care a anesteziat-o pe Monalisa Liuba a fost REȚINUT! Detalii de ultima oră
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Călin Georgescu s-a înfuriat la culme. Gigi Becali l-a demolat în ochii românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Emanuel, ucis în bătaie la 22 de ani, din răzbunare. "Când am ajuns, era deja în comă. Nu au mai putut să...
substantial.ro
Kievul speră ca sancțiunile lui Donald Trump împotriva CPI să nu oprească investigațiile asupra rușilor suspectați de crime de război
MediaFlux
KLAUS IOHANNIS își DĂ DEMISIA! Coaliția, convocată de URGENȚĂ la COTROCENI!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Înapoi în anii ’50: lista „rușinii” alcătuită de suveraniști