George Simion ezită să spună dacă l-ar pune premier pe Călin Georgescu: „Este o situație ipotetică. Prima oară trebuie să trecem peste niște alegeri”

George Simion ezită să spună dacă l-ar pune premier pe Călin Georgescu. Liderul AUR preferă să clasifice acest lucru drept o „situație ipotetică”, susținând că „prima oară trebuie să trecem peste niște alegeri.
Alina Costache
14 apr. 2025, 21:46
George Simion ezită să spună dacă l-ar pune premier pe Călin Georgescu: „Este o situație ipotetică. Prima oară trebuie să trecem peste niște alegeri”
George Simion ezită să spună dacă l-ar pune premier pe Călin Georgescu: „Este o situație ipotetică. Prima oară trebuie să trecem peste niște alegeri”

Liderul AUR George Simion a ezitat să spună dacă l-ar numi premier pe Călin Georgescu, luni, într-un interviu la Europa FM. Acesta a răspuns că ar face acest lucru dacă „președintele-ales” și-ar dori, însă menționează că este o situație ipotetică, fiind nevoie, mai întâi, să se treacă de alegerile prezidențiale și să „se revină la democrație”.

George Simion ezită să spună dacă l-ar pune premier pe Călin Georgescu

„Dacă dumnealui şi-ar dori acest lucru, da, însă este o situaţie ipotetică. Prima oară trebuie să trecem peste nişte alegeri, trebuie să revenim la democraţie, la ordinea constituţională”, a spus George Simion, la Europa FM, întrebat dacă l-ar pune pe Călin Georgescu premier.

Citește și : Claudiu Târziu îl face praf pe George Simion: ”Este un dictator. Nu-l consider un bun lider de partid, nu am cum să-l consider un bun lider pentru România” / ”Nu cred în aceste sondaje în care el este pe primul loc”

George Simion arată că blocarea lui Călin Georgescu este ilegală, mai ales că nicăieri în Constituție nu scrie că „n-ai voie să ai viziuni pro-ruse sau anti-europene”.

„Dacă era în Constituţie trecut că n-ai voie să ai viziuni (..) pro-ruse sau anti-europene, puteam să discutăm despre acest lucru. Discutăm despre democraţie, discutăm, dacă vreţi, despre programul AUR, discutăm despre programul hrană-apă-energie, pentru că nu discutăm aici despre persoane, ci despre principii. (..)

Citește și : George Simion susține că demisionează dacă devine președinte: „Dacă asta ar fi soluția pentru a reveni la normal, eu voi face întotdeauna ce este corect”

În momentul în care ai nişte alegeri anulate şi persoana cea mai votată de către români este interzisă de la candidatura asta… Preşedintele AUR a arătat că el nu crede în nicio înţelepciune rusească”, a transmis președintele AUR.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Primele tensiuni la Universitatea Craiova! Conducerea îl acuză pe Coelho: „Să răspundă el! Avem bulevarde în apărare”
Capital.ro
A ieșit la pensie la 57 de ani și primește 6.006 lei. Ce arată decizia de pensionare
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
A sunat la 112 să-şi reclame vecinii că nu-l lasă să ia apă din fântâna lor. Cât l-a costat apelul pe un argeşean
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat