VIDEO George Simion s-a răzgândit şi anunţă mobilizarea pentru proteste „paşnice” după anularea alegerilor de CCR

Cu o zi înainte, liderul AUR le ceruse simpatizanților să nu iasă în stradă. Sâmbătă, Simion s-a răzgândit şi a anunţat o primă acţiuen de protest.
Filip Stan
07 dec. 2024, 22:12
VIDEO George Simion s-a răzgândit şi anunţă mobilizarea pentru proteste
George Simion, prima reacție după ce CCR a dispus renumărarea voturilor din primul tur al alegerilor

Liderul AUR, George Simion, anunță un protest duminică, la ora 13:00, la secțiile de vot, după anularea alegerilor de Curtea Constituțională a României. Cu o zi înainte, el și-a îndemnat inițial susținătorii să ”nu răspundă la provocări” și să nu protesteze.

”Noi mâine(duminică) la 13:00 mergem pașnic cu aceste hârtii la secțiile de vot. PAȘNIC! Mai devreme sau mai târziu ajungem la alegeri libere!”, a scris George Simion pe Facebook. Ieri, 6 decembrie, imediat după decizia CCR, șeful AUR a transmis: „Nu ieșim în stradă, nu ne lăsăm provocați, acest sistem trebuie să cadă democratic!”.

AUR anunţă că sesizează Comisia de la Veneţia, OSCE şi GRECO după decizia CCR de anulare a alegerilor prezidenţiale

Alături de mesajul lui Simion de astăzi care îndeamnă la protest a fost atașată și o petiție pe care liderul AUR a lansat-o pentru a contesta decizia CCR.

Potrivit unui comunicat transmis de partidul AUR, este vorba de o petiţie „prin care cere alegeri libere” care „va ajunge atât la Comisia de la Veneţia, cât şi la celelalte instituţii europene, precum Consiliul Europei, OSCE şi GRECO”.

De asemenea, preşedintele AUR, a anunţat că va depune la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie o cerere de anulare a deciziei CCR.

Motivarea deciziei CCR pentru anularea turului 1 al alegerilor prezidențiale. Manipularea votului, inegalitatea șanselor, finanțarea netransparentă – principalii factori care au dus la anularea alegerilor

CCR a luat decizia de a anula primul tur al alegerilor prezidențiale după ce joi a primit patru sesizări de la SNSPA, Institutul pentru Studiul Totalitarismului, publicația Calea Europeană și candidatul Cristian Terheș. A Guvernul va stabili noua dată a alegerilor, iar procesul electoral va fi reluat în integralitate.

Departamentul de Stat al SUA a reacţionat, vineri, după ce Curtea Constituţională a României a anulat alegerile prezidenţiale din România, printr-o declaraţie în care transmite că este alături de poporul român şi că are încredere în instituţiile şi procesele democratice ale ţării, inclusiv în investigaţiile privind „influenţa străină malefică”. Totodată, Washingtonul înseamnă la calm şi la susţinerea „ordinii constituţionale a României”, fără „ameninţări cu violenţa şi intimidare”.

Departamentul de Stat spune că „a luat act” de decizia Curţii Constituţionale a României cu privire la alegerile prezidenţiale din România. „Statele Unite îşi reafirmă încrederea în instituţiile şi procesele democratice ale României, inclusiv în investigaţiile privind influenţa străină malefică”, se arată în declaraţie.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Filmul în care apare legenda Universității Craiova alături de actori din Casa del Papel și Game of Thrones. Va rupe topul în două
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea scăpa de închisoare. Judecătoria Craiova a luat decizia
Playtech.ro
Facturi la gaze de 10 ori mai mari! Noile preţuri pentru 2026, cât plăteşti pentru un apartament de două camere
Adevarul
Mâncărurile-medicament ale strămoșilor. Trei rețete tradiționale românești care-ți lasă gura apă. Una dintre ele a ajuns în topul mondial
wowbiz.ro
Minorul de 13 ani implicat în crima din Cenei ar fi scris un mesaj uluitor, pe care ulterior l-ar fi șters: „Va veni ziua în care totul va ieși la iveală”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii implicați în moartea lui Mario Alin ar fi bătut un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Tatăl băiatului a rupt tăcerea
iamsport.ro
Cunoscutul milionar român, mărturie ȘOCANTĂ: ”Am fost un curvar! Am comis păcate de moarte, Dumnezeu mi-a dat aceste probleme”
MediaFlux
ANAF, anunț de ultimă oră pentru toți românii. Modificare la plata taxelor și impozitelor
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil