George Simion vrea AUR la guvernare împreună cu PSD, din toamnă. Călin Georgescu ar urma să fie numit premier

George Simion nu se dă bătut după înfrângerea de la alegerile prezidențiale din luna mai. Liderul AUR vrea ca din toamnă să ajungă la guvernare alături de PSD și de Călin Georgescu.
Loredana Brumă
13 aug. 2025, 11:04
George Simion vrea AUR la guvernare împreună cu PSD, din toamnă. Călin Georgescu ar urma să fie numit premier

George Simion spune că dacă actualul Guvern pică prin moțiune de cenzură, partidul pe care el îl conduce are șansa ca din toamnă să ajungă la guvernare.

George Simion vrea la guvernare cu PSD și Călin Georgescu

”Intenționez să devin și mai serios, dacă e cazul, în a face opoziție și în a învăța pentru viitoarea guvernare. Pentru că este inevitabil. Sperăm noi din toamnă să ajungem la guvernare”, a spus Simion la Realitatea Plus, potrivit Mediafax. 

Liderul AUR a dezvăluit că doi deputați PSD au anunțat deja că vor susține moțiunea de cenzură, astfel că partidul pe care îl conduce ar putea ajunge la putere.

Citește și George Simion nu renunţă definitiv la casele de 35.000 de euro. „La ANL se construiesc case cu 28.000 de euro!”

„Sunt serioși? Nu sunt serioși? Vor exista facțiuni în actualul PSD? Nu pot să știu. Vor exista oameni cu demnitate și în cadrul Partidului Național Liberal? Nu pot să știu. Noi trebuie să ne facem datoria.

Și, într-adevăr, avem nevoie de un alt partid din cercul guvernamental. PSD trebuie să lămurească dacă este și el un partid sorosist care o susține pe Ursula von der Leyen și politicile de federalizare a Europei și tot acest curent LGBT-ist sau rămâne de partea poporului român și votează.

PSD are ocazia să se reîntoarcă, să vină către poporul român, acceptând o guvernare care îl are ca prim-ministru pe Călin Georgescu”, a mai spus liderul AUR.

Citește și George Simion, după ce Călin Georgescu a devenit INCULPAT: “Rușine procurorilor supuși Statului Dictatorial”