George Simion trage semnalul de alarmă. Liderul AUR spune care e cauza inundațiilor!

George Simion l-a atacat, luni, pe premierul Florin Cîțu despre care a afirmat că pune campania sa electorală pentru alegerile din PNL mai presus decât dramele sinistraților din zonele grav afectate de inundații.
Alina Costache
19 iul. 2021, 23:35
George Simion trage semnalul de alarmă. Liderul AUR spune care e cauza inundațiilor!

George Simion trage semnalul de alarmă. Potrivit acestuia, in fostele guvernari PSD sub conducerea lui Liviu Dragnea s-au luat decizii in acest sens.

George Simion trage semnalul de alarmă. Liderul AUR spune care e cauza inundațiilor!

„A fost după trei zile în zona Roșia Montană unde au loc aceste inundații. Nu știu dacă nu a fost să vad care e potențialul zonei pentru că a insistat foarte mult domnul Cîțu cu proiectul de la Roșia Montană în ultima lună să nu se includă în patromoniul UNESCO.

Știm că avem aur acolo care trebuie dat către canadieni, se vede mult efectul în acest moment, dar nu se vede cauza acestor inundații. Pentru că avem inundații, avem alunecări de teren, avem urși care coboară către localități, dar nu observăm că pădurile României sunt tăiate.

Avem un ministru al mediului, Tanczos Barna, care a transmis la Bruxelles că noi nu avem nicio problemă aici cu pădurile, că le menținem într-o siguranță sporită față de alte țări europene. Dar, din cauza tăierii pădurilor și urșii coboară în localități, avem și aceste inundații și dacă, Doamne ferește, aveam un lac de cianură în cei patru munți care trebuiau dinamitați la Roșia Montană, vă dați seama ce dezastru ar fi fost în toată țara”, a spus George Simion.

„Astăzi am fost în zonele afectate de inundații din județul Alba. Am discutat și i-am asigurat pe localnicii cu gospodării avariate că vor primi sprijin de la Guvern și mă voi ține de cuvânt! Am mers în localitatea Ocoliș, însoțit de colegii mei, Lucian Bode, ministrul Afacerilor Interne, și Nicolae Ciucă, ministrul Apărării.
Împreună am analizat prioritățile de intervenție cu primarii din cele mai afectate zone: Ocoliș, Roșia Montană, Câmpeni și Abrud. Cel mai important este că nu avem victime. Prioritatea este refacerea gospodăriilor. Structurile MAI și MApN vor rămâne în zonă pentru a veni în ajutorul localnicilor, așa cum au făcut și în aceste zile. Le mulțumesc pentru sprijinul acordat.
Guvernul va aloca ajutoare financiare pentru fiecare gospodărie afectată, imediat după ce va primi evaluarea. Rog cetățenii din localitățile avariate să ia legătura cu primarii, pentru a ne asigura că ajutoarele vor ajunge cat mai repede la cei afectați.”, anunţul făcut de premierul Cîţu.

Citeşte şi: George Simion se compară cu premierul Ungariei Viktor Orban: „Susţinem aceeaşi ideologie. Pentru noi are o valoare de model însuşi Fidesz”
 
 
 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Motivul din spatele deciziei radicale pe care Mihai Rotaru a luat-o la Universitatea Craiova: „Asta arată că e un conducător extrem de ascultat”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Un mare nume din industrie s-a stins la doar 47 de ani: Suntem profund îndurerați
Playtech.ro
La ce se uită însoţitorii de zbor când te urci în avion. Detaliile pe care le urmăresc mereu: „Vă scanăm în câteva secunde”
Adevarul
Reacțiile ironice ale românilor la criza politică și moțiunea PSD-AUR: „Acest băiat cu 11 clase urmează să decidă soarta țării”
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața după ce a suferit un infarct la volan, în București. A intrat cu mașina într-o șoferiță de 32 de ani
iamsport.ro
Nu Iordănescu, Lucescu sau Ienei! ”El a fost cel mai șmecher antrenor din istoria fotbalului românesc”
MediaFlux
Gest extrem de îndrăzneț făcut de fiica lui Putin. Absolut nimeni nu are voie să se apropie de un supercomputer
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR