Germania pregăteşte o reformă radicală a sistemului de sancţiuni aplicate şoferilor

Tronsoane fără limită de viteză dar şi pedepse dure celor ce încalcă regulile de circulaţie - Germania pregăteşte o reformă radicală a sistemului de sancţiuni aplicate şoferilor.
Romania TV
10 feb. 2012, 07:27
Germania pregăteşte o reformă radicală a sistemului de sancţiuni aplicate şoferilor

Cotidianul Bild a publicat extrase din noul proiect de lege ce prevede mai puţine puncte de amendă în cazul încălcării regulilor de circulaţie şi o perioadă mai scurtă până la expirarea punctelor acumulate. Balanţa este echilibrată, însă, de reducerea de la 18 la opt a numărului de puncte la care se suspendă permisul de conducere.

Dacă, în prezent, excesul de viteză se plăteşte cu trei puncte amendă, pe viitor sancţiunea se reduce la un singur punct. Trecerea pe roşu se contabilizează deocamdată cu trei până la opt puncte, pe viitor fiind sancţionată cu două puncte. Pentru conducerea cu o alcoolemie de peste 0,08 la mie, pedeapsa rămâne aceeaşi: suspendarea imediată a permisului.

Delictele de un punct rămân stocate în baza de date din Flensburg a poliţiei rutiere federale vreme de doi ani, cele de două puncte fiind prescrise după trei ani. În acest interval, acumularea de patru puncte implică o mustrare transmisă pe adresa şoferului în vreme ce la şase este lansat un ultim avertisment, notează Bild. Ca şi până acum, cazierul poate fi curăţat prin repetarea şcolii de şofer.

Cotidianul citat mai precizează, în suplimentul său dedicat şoferilor, AutoBild, că şi amenzile pecuniare vor fi substanţial mărite – cuantumurile fiind în prezent discutate în comisiile Ministerului federal al Justiţiei. În schimb, o parte dintre aceste amenzi nu vor mai fi automat însoţite de puncte.

Cele mai des întâlnite „păcate” din traficul german sunt parcările ilegale (amendă între cinci şi 35 euro), excesul de viteză pe tronsoane cu limitare (15 – 680 euro, patru puncte şi trei luni fără carnet), necedarea priorităţii (10-360 euro, patru puncte şi o lună fără carnet) şi păstrarea distanţei de siguranţă (25 – 600 de euro, patru puncte şi trei luni interdicţia de a conduce).

Este o reformă care sună drastic, a admis minsitrul Transporturilor, creştin-socialul Peter Ramsauer, într-un interviu acordat posturilor publice ARD şi ZDF. Dar actualul sistem de sancţionare a celor ce păcătuiesc în trafic „trebuie simplificat şi făcut mai transparent”. În prezent, în baza de date a poliţiei rutiere federale sunt stocate 47 de milioane de puncte.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
La câteva zile după ce și-a anunțat retragerea din tenis, Sorana Cîrstea face dezvăluiri neașteptate: ”A fost o relație de dragoste-ură”
Capital.ro
Lege pentru românii care locuiesc la bloc. Se obține aprobarea Adunării Generale. Proprietarii nu sunt obligați să plătească
Playtech.ro
„Ți-am zis” vs. „Ți-am spus”. Una dintre variante este greşită, poţi ghici care?
Adevarul
Încrederea ucrainenilor în Zelenski este în scădere. Doar aproximativ 20% ar vota pentru actualul președinte, arată un nou sondaj
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Industria în care are loc un val de concedieri. Sute de angajați rămân fără loc de muncă în brag de sărbători
iamsport.ro
FCSB a câștigat lupta cu Rapid: internaționalul român, la un pas de a semna cu campioana! Finanțatorul a anunțat: ”Aproape am bătut palma”
MediaFlux
Modificări la pensie din 2026. Modul de calcul pentru vechimea în muncă se schimbă complet
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase