Germania renunţă la Echo Music Awards după ce a fost acuzată de antisemitism

Gala de decernare a principalelor premii muzicale din Germania, Echo Music Awards, nu va mai avea loc în anii următori, au anunţat miercuri organizatorii acestui eveniment anual, în urma polemicilor declanşate de atribuirea unui trofeu unor rapperi care au fost acuzaţi că au lansat cântece cu versuri antisemit.
Filip Stan
25 apr. 2018, 14:51
Germania renunţă la Echo Music Awards după ce a fost acuzată de antisemitism

„Nu vor mai exista premiile Echo. Nu dorim ca acest premiu muzical să poată fi considerat o platformă pentru antisemitism, un dispreţ faţă de femei, o promovare a homofobiei şi o banalizare a violenţei”, au precizat reprezentanţii Asociaţiei Federale Germane pentru Industria Muzicală, organizatoarea galei Echo Music Awards.

Rapperii Kollegah şi Farid Bang au câştigat un premiu Echo la începutul acestei luni pentru albumul lor intitulat „Jung, brutal, gutaussehend 3″ (Tânăr, brutal şi arătos 3”). Albumul menţionat, care s-a vândut în Germania în peste 200.000 de copii, include un cântec, „0815”, ce conţine versul „muşchii mei sunt mai bine definiţi decât cei ai unui prizonier de la Auschwitz”, declanşând un val de proteste într-o ţară care este încă „bântuită” de crimele naziste, potrivit Agerpres.

După victoria celor doi rapperi la gala Echo Music Awards 2018, ce a avut loc pe 12 aprilie, mai mulţi muzicieni de renume, germani şi de alte naţionalităţi, inclusiv celebrul dirijor Daniel Barenboim şi influentul rocker german Marius Mueller-Westernhagen, au decis să returneze organizatorilor, în semn de protest, premiile Echo pe care le-au câştigat de-a lungul anilor. La rândul lor, mai mulţi sponsori au anunţat în mod public că nu vor mai sprijini acest eveniment muzical.

„Brandul Echo a fost afectat atât de grav, încât este nevoie de un start complet nou”, au anunţat reprezentanţii Asociaţiei Federale Germane pentru Industria Muzicală, care au precizat că au în vedere înfiinţarea unui alt premiu muzical în Germania, care va avea un nume nou, potrivit Agerpres

Echo Music Awards este cea mai renumită gală de decernare a unor premii muzicale organizată în Germania.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Cât costă mașina rară găsită în garajul companiei Nordis. Doar cinci exemplare mai sunt înregistrate în România
Capital.ro
Documentul care îl incriminează pe Călin Georgescu. Rechizitoriul complet al procurorilor a fost publicat
Playtech.ro
De ce evită măcelarii carnea tocată din supermarket. Ce trebuie să știi înainte să o cumperi
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
BREAKING | Toto Dumitrescu a fost prins de Poliția Română! Ce urmează acum
iamsport.ro
EXCLUSIV | Uluitor! Ce sumă uriașă de bani încasează Fabrizio Romano anual din colaborarea cu o cunoscută publicație de sport. Fotbaliștii din SuperLiga visează la un asemenea salariu
MediaFlux
ANAF verifică nunțile și evenimentele. Șeful Fiscului anunță ce vizează exact inspectorii
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor