„Germania, Ungaria şi Italia s-au făcut de ruşine!”. Fostul preşedinte al Consiliului European critică ţările care au blocat sancţiunile dure împotriva Rusiei

Guvernele statelor UE care au blocat sancțiunile dure împotriva Rusiei s-au făcut de rușine, spune fostul președinte al Consiliului European Donald Tusk.
Daniel Spătaru
25 feb. 2022, 12:52

„În acest război totul este real: nebunia și cruzimea lui Putin, victimele ucrainene, bombele care cad asupra Kievului”, a scris pe Twitter fostul președinte al Consiliului European, Donald Tusk.

Totodată, el reclamă pretinsele sancțiuni luate împotriva Rusiei și spune că s-au făcut de rușine acele guverne UE care au blocat deciziile dure la adresa Rusiei. El a nominalizat chiar Germania, Ungaria și Italia. „Acele guverne ale UE, care au blocat decizii dure (de exemplu, Germania, Ungaria, Italia) s-au făcut de rușine”, a punctat fostul şef al Consiliului European.

Citeşte şi Răspunsul Rusiei la sancţiuni. Moscova taie legaturile aeriene cu Marea Britanie şi interzice intrarea în spaţiul său aerian a oricărui avion care vine din Regatul Unit

Anterior, şi fostul mare şahist şi campion mondial Garry Kasparov i-a criticat pe liderii europeni. „Majoritatea liderilor UE, chiar și cei din Est care înțeleg pericolul pe care îl reprezintă Putin, sunt o generație îndepărtată de confruntare și conflict. Sunt vegetarieni într-un steakhouse, întrebându-se de ce nu există salată în meniu”, a scris acesta pe Twitter.

Totodată, el a prezentat şi un set de măsuri pentru ajutorarea imediată a Ucrainei:

-Sprijiniți militar Ucraina, imediat. Cu armele, cu informații, cibernetic.
-Falimentaţi mașina de război a lui Putin. Înghețați și confiscați finanțele Rusiei, ale lui și ale bandei sale.
-Scoateți Rusia din toate instituțiile financiare.

-Retrageţi-vă toți ambasadorii din Rusia. Nu are rost să mai discutăm. Noul mesaj unificat este „opriți-vă sau veţi fi izolaţi complet”.
-Interziceți toate elementele mașinii de propagandă globală a lui Putin. Opriţi-le, închideţi-le. Nu-l mai ajuta pe dictator să răspândească minciuni și ură.

Citeşte şi Emmanuel Macron pune România în linia a doua a războiului cu Rusia. Preşedintele Franţei va accelera procesul de trimitere de militari în ţara noastră

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Ce nereguli a scos la iveală ultimul control de audit la STB: datorii mascate și „risc de fraudă la intervenția directorilor”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Punctele de stabilitate în 2026. Cum îţi cresc pensia şi cine beneficiază de ele
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile în SuperLiga: un jucător s-a supărat că echipa sa a câștigat! A alergat plângând la vestiar și a avut o ieșire nervoasă: 'Cum e posibil?!'
MediaFlux
SUA și Rusia, decizie crucială privind armele nucleare. Sunt în joc mii de focoase și capacități uriașe de distrugere
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil