Gerul face victime! Două persoane au murit din cauza frigului

Gerul face noi victime. Un bărbat şi o femeie au fost găsiţi morţi de frig în judeţul Suceava.
Romania TV
02 dec. 2018, 14:46
Gerul face victime! Două persoane au murit din cauza frigului

O femeie de 55 de ani, din Suceava, a murit din cauza unui şoc hipotermic după ce a stat ore întregi în locuinţa neîncălzită. Femeia era consumatoare de alcool şi a fost văzută de vecini târându-se spre casă, în genunchi. Nimeni nu a mai ştiut nimic apoi de ea timp de două zile, până când sora acesteia, îngrijorată, a mers acasa la ea. Femeia de 55 de ani era în casa în care locuia împreună cu soţul, într-o cameră, căzută lângă sobă, iar încăperea neîncalzită.

Aceasta era în stare de inconştienţă. Sora a sunat la 112, iar femeia a fost preluată de un echipaj SMURD şi transportată la spital. În ciuda eforturilor medicilor, din cauza că temperatura corpului era foarte scăzută, pacienta a decedat după aproximativ 2 ore.

Şi soţul decedatei este consumator de alcool şi nu a observat că soţia zace inconştientă într-o cameră a casei.

De asemenea, tot în Suceava, un barbat de 44 de ani a murit îngheţat după ce a stat mai multe zile în zăpadă. Acesta era şi el consumator de băuturi alcoolice, iar cei patru fraţi ai săi au pornit să îl caute după ce nu îl mai văzusera de două zile. Aceştia l-au căutat prin împrejurimi, găsindu-l în cele din urmă pe bărbat, decedat lângă un podeţ din apropierea locuinţei sale, fiind acoperit parţial de zăpadă.Cadavrul nu prezenta urme de violenă.

În ambele cazuri politiştii au demarat cercetări.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Marian Ceaușescu, în tribune la FCSB – FC Botoșani: „Borfașilor, dați, bă, banii înapoi”
Capital.ro
700 de lei în plus la pensie. Instanța obligă Casa de Pensii să emită o nouă decizie de recalculare a pensiei
Playtech.ro
Turcia a mărit drastic amenzile rutiere în 2026. Ce trebuie să știe românii care merg cu mașina
Adevarul
Noi dezvăluiri despre viața ascunsă a cuplului Macron. Brigitte Macron, „foarte geloasă“ pe femeile „prădătoare” din jurul președintelui
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
A rostit numele antrenorului care ar urma să îl înlocuiască pe Baciu la FCSB: ”El va sta doar la baraj”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile românilor. Avertisment privind veniturile seniorilor: Sistemul public de pensii nu va mai fi capabil să facă față plăților de pensii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi