Gerul face victime: O femeie din Buzău a degerat în casă

Sărăcia şi gerul o lasă fără mâini şi picioare! O femeie din Buzău a degerat în casa pe care nu şi-a permis s-o încălzească. Frigul pătrunzător a făcut probleme în mai toată ţara. Mai mulţi oameni au ajuns la spital cu degerături iar la Galaţi frigul a lăsat fără apă jumătate de oraş după ce pompele au îngheţat.
Romania TV
30 ian. 2012, 16:24
Gerul face victime: O femeie din Buzău a degerat în casă

O femeie din Buzău a fost găsită de vecini degerată în casă. Bătrâna este săracă, trăieşte singură şi nu a avut bani de lemne.

„A fost adusă o persoană în vârstă, de 67 de ani, de la Patirlagele, în şoc hipotermic, cu degerături la nivelul membrelor inferioare si superioare”, a declarat Adriana Bratoşin, purtător de cuvânt Spitalul de Urgenţă Buzău.

Medicii nu au altă soluţie decât să-i taie mâinile şi picioarele.

„La nivelul picioarelor, la nivel bilateral, va fi o amputaţie şi amputaţii restrânse la nivelul mâinilor. Şansele de supravieţuire sunt mici”, a declarat dr. Marius Anastasiu, medic chirurg Spitalul de Urgenţă Buzău.

În Buzău, oamenii străzii au fost strânşi în centre improvizate în două licee.

La Tulcea, un cioban a fost găsit aproape mort pe un câmp, la doi kilometri distanţă de cel mai apropiat drum.

Starea ciobanului este stabilă, însă bărbatul rămâne spitalizat.

Jumătate din populaţia oraşului Galaţi a rămas fără apă timp de mai bine de 10 ore din cauză că pompele au îngheţat.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
FCSB și U Cluj, puhoi de bani de la UEFA pentru zero victorii în șase meciuri!
Capital.ro
Reguli pentru buletine din august 2026. Cine mai poate obține cartea de identitate clasică și cât costă noul document
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România