Gest fără precedent: Cele mai mari asociaţii de protecţia mediului părăsesc Conferinţa de la Varşovia

Marile organizaţii neguvernamentele, cum ar fi Greenpeace sau Fondul Mondial pentru Viaţă Sălbatică (WWF), au anunţat joi că părăsesc Conferinţa dedicată schimbărilor climatice de la Varşovia, în ajunul închiderii sale oficiale, din motiv că discuţiile "nu duc la nimic".
Cristina Dinu
21 nov. 2013, 12:38
Gest fără precedent: Cele mai mari asociaţii de protecţia mediului părăsesc Conferinţa de la Varşovia

Aceasta este o decizie fără precedent în cadrul negocierilor ONU majore cu privire la lupta împotriva schimbărilor climatice, notează AFP, citată de Agerpres.

„Organizaţiile şi mişcările ce reprezintă societatea civilă din întreaga lume au decis să găsească o utilizare mai bună a timpului lor, retrăgându-se de la discuţiile de la Varşovia”, scriu ONG-urile într-un comunicat.

Conferinţa de la Varşovia, care trebuia să marcheze o etapă importantă în tranziţia spre un viitor durabil, nu va duce la nimic„, au estimat Greenpeace, Oxfam, WWF, Amis de la Terre – Europe, Confederaţia Internaţională a Sindicatelor şi ActionAid International.

Forumul de la Varşovia urmează să se încheie vineri, după aproape două săptămâni de negocieri, care ar fi trebuit să pună bazele unui acord aşteptat în 2015, la Paris, privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră pe plan mondial, scrie AFP.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Bijuteria care se construiește într-un mare oraș din România! E cel mai mare proiect de acest tip din țară și a costat peste 70 de milioane de euro
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
Nume de familie 100% românești. De ce sunt atât de puţine, conform istoricilor
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Bombă! Gigi Becali a pus mâna pe telefon și a scos un jurnalist de pe post: 'Eram la Paris cu fata mea'
MediaFlux
Pericol major în România. Grad de risc ridicat în jumătate dintre locuințe
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume