Gheorghe Flutur, despre refugiaţii ucraineni de la Siret. „Suntem bucuroși să scăpăm de ei. Să-i ia ăștia care-și pun pensiunile, casele la bătaie” VIDEO

În timp ce Klaus Iohannis dă asigurări că România va sprijini refugiaţii ucraineni, Gheorghe Flutur, președintele Consiliului Județean Suceava spune că oamenii fugiţi din calea războiului trebuie plasați în spațiile puse la dispoziție de voluntari, pentru a fi luați din grija administrației locale.
Filip Stan
13 mart. 2022, 23:00
Gheorghe Flutur, despre refugiaţii ucraineni de la Siret.

Gheorghe Flutur a fost filmat în Vama Siret, în timp ce făcea declaraţii uluitoare.

„Suntem bucuroși să scăpăm de ei!”, a spus Gheorghe Flutur vorbind despre cazarea refugiaților care fugind de războiul din Ucraina au ajuns în județul Suceava.

„Unii au preferințe, vor la București, alții la Cluj”, a mai spus politicianul liberal.

Gheorghe Flutur le-a spus apoi reprezentanților ISU să-i distribuie pe refugiații de război cu prioritate către „ăștia care vor să își pună pensiunile, casale la bătaie”, conform stirisuceava.net.

În schimb, preşedintele Klaus Iohannis i-a spus omologului său ucrainean Volodimir Zelenski că „hub-ul umanitar de la Suceava deja a început să ofere primele ajutoare”.

„Vom avea grijă de toţi cetăţenii ucraineni care ajung în România”, a spus Klaus Iohannis.

Citeşte şi: Klaus Iohannis a discutat la telefon cu Volodimir Zelenski. „Vom avea grijă de toţi cetăţenii ucraineni care ajung în România”

România a cheltuit, până în prezent, peste 10 milioane de euro pentru a gestiona criza refugiaţilor din Ucraina. Anunţul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al Guvernului, care a precizat că primul transport de medicamente şi materiale de strictă necesitate vor ajunge în cursul zilei de azi la Suceava.

Hub-ul umanitar de la Suceava destinat sprijinirii cetăţenilor ucraineni a devenit funcţional începând de miercuri.

Cu această ocazie, au fost prezenţi la Suceava, miercuri seara, Janez Lenarcic – comisarul european pentru gestionarea crizelor, Fabrizio Curcio – şeful Departamentului de Protecţie Civilă, structură din cadrul Preşedinţiei Consiliului de Miniştri din Italia şi secretarul de stat Raed Arafat – şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

„Aici noi avem împrejmuire 13 hectare, avem toate utilităţile, apă, canal, gaz, curent, sistem de supraveghere video, e foarte aproape de aeroport. Ne-am gândit să punem la dispoziţie acest spaţiu pentru că e o zonă mai liberă şi putem să ne organizăm mai bine. (…) Dinamica cred că ne va face să mai construim nişte hale în perioada următoare”, le-a explicat celor trei oficiali preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur.

Citeşte şi: HUB-ul umanitar din România a devenit funcţional. Câţi bani au fost cheltuiţi pentru criza refugiaţilor din Ucraina 

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Care este suprafața reală a Bucureștiului? Capitala nu este cel mai mare oraș din țară
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Se achită câte 91 de lei, cash sau card. Ai timp maxim 48 ore să plătești
Playtech.ro
Cum conduci o mașină diesel ca să consumi mai puțin. Regula pe care puțini o respectă
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Cum vede șeful Inscop finala prezidențială: „9 din 10 votanţi PSD l-ar vota pe George Simion şi nu pe domnul Nicuşor Dan”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Cele mai mincinoase zodii. Nu te poți încrede în ele
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Extrageri speciale loto de 1 Mai. Loteria Română a suplimentat fondul de câștiguri
Cancan.ro
Manelistul Lele, oprit în trafic: finalul este BOMBĂ! Testat pentru droguri în mașina pe care i-a dat-o Andrei Voloș
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii care stau la bloc. E complet gratuit în 2025. Se trimite cerere la Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Un detaliu te poate lăsa fără pensie în mai! Anunț pentru pensionarii care primesc banii prin poștă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață