GIA: Mişcare „fără precedent” în România şi în străinătate împotriva noii legi a câinilor comunitari

Asociaţia GIA (Group Initiative for Animals) anunţă că organizaţiile pentru protecţia animalelor din România şi din străinătate vor lansa o mişcare "fără precedent împotriva măsurilor ineficiente, imorale, incoerente" prevăzute de noua lege a câinilor comunitari.
Romania TV
23 nov. 2011, 15:11
GIA: Mişcare

„Mișcării i se alătură numeroase personalități, artiști, sportivi, oameni de cultură, dar și cetățenii care își doresc rezolvarea reală a problemei câinilor fără stăpân”, transmite GIA într-un comunicat.

Asociaţia spune că promulgarea legii în forma actuală va crea un grav prejudiciu de imagine României, cu efecte imediate precum boicotarea produselor românești în străinătate, descurajarea turismului în țara noastră și publicitate negativă în presă internațională .

Organizațiile internaționale pentru protecția animalelor pregătesc deja marșuri de protest în față ambasadelor României din mai multe țări, precum Germania, Austria și Elveția„, spune GIA.

Asociaţia pentru protecţia animalelor precizează că studiile de specialitate au demonstrat până acum că eutanasierea nu este doar cea mai ineficientă, ci și cea mai costisitoare metodă de gestionare a câinilor fără stăpân.

„Dovadă stau și zecile de milioane de euro cheltuite inutil ani de-a rândul de autoritățile române pentru uciderea câinilor. Rezultatul din prezent: același număr de câini pe străzi și bani publici aruncați pe fereastră”, concluzionează asociaţia.

Camera Deputatilor a adoptat, marţi, Legea privind câinii comunitari. Potrivit legii, câinii fără stăpân pot fi eutanasiaţi la decizia administraţiei locale, numai după consultarea cetăţenilor din localitatea respectivă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet