GICĂ HAGI, refuzat de GUVERNUL ROMÂNIEI. Proiectul de SUTE DE MILIOANE DE EURO pentru SPORT

Gică Hagi a prezentat guvernanţilor un proiect pentru scoatearea din criză a sportului românesc, dar a fost refuzat deşi primise promisiuni că ideea sa va fi luată în calcul.
Filip Stan
11 dec. 2015, 15:19
GICĂ HAGI, refuzat de GUVERNUL ROMÂNIEI. Proiectul de SUTE DE MILIOANE DE EURO pentru SPORT

Gica Hagi a propus ca multinationalele din Romania sa fie obligate sa ofere un procent din cifra de afaceri catre sport.

„M-am intalnit zilele trecute cu Hagi si mi-a spus ca s-a dus cu un proiect la Guvern. Numai de la multinationale se puteau obtine sute de milioane de euro, prin anumite deduceri de taxe. A fost refuzat, nu s-a facut nimic. Banii urmau sa fie folositi pentru dezvoltarea sportului romanesc, nu am fi cumparat straini din acei bani”, a spus Daniel Stanciu, prieten cu „Regele”, la Digi Sport.

Concret, conform proiectului realizat de Gica Hagi, fiecare companie multinationala ar fi trebuit sa doneze sportului romanesc un procent de pana la 2% din cifra de afaceri. In schimb, companiile ar fi urmat sa plateasca deduceri de taxe.

Gica Hagi a confirmat si el prezentarea acestui proiect, mentionand ca donatiile nu s-ar fi limitat numai la sport, ci si la alte domenii, cum ar fi cultura.

Acesta a fost al doilea proiect pentru revitalizarea sportului romanesc realizat de Gica Hagi ce nu s-a mai concretizat. In urma cu trei ani, Hagi a prezentat Ligii Profesioniste de Fotbal un plan prin care urma sa se asigure stabilitatea financiara a cluburilor din Liga I.

DailyBusiness
Și-au făcut cruce când au văzut nota de plată. Incredibil pentru ce au fost taxați patru turiști la o terasă din Italia!
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu monedele aruncate în Fontana di Trevi de turiști, de fapt. Puțină lume știe
Capital.ro
Avertisment pentru femeile care ies la pensie. Vor primi doar jumătate: „Pensionarii de mâine pot fi mai săraci”
Playtech.ro
Orașul din România cu cele mai multe credite ipotecare. Românii cu Brașov sau București sunt mai precauți la investiții imobiliare
Adevarul
Momentul cumplit în care un copil de 10 ani, aflat pe o trotinetă electrică, este lovit de o maşină pe o stradă din Calafat
wowbiz.ro
Scena SFÂȘIETOARE cu fetița Silvanei, în timp ce își ținea mama înjunghiată de mână. Ultimele cuvinte pe care a apucat să i le spună fiicei sale, înainte să moară. TULBURĂTOR
Evz.ro
O iubire imposibilă, între secretele clanurilor și blesteme. Drama de pe Netflix, inspirată din realitate
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Mesajele disperate ale tinerei din Timișoara, înainte ca șoferul de ride-sharing să provoace accidentul sângeros: „I-a fost frică, s-a speriat”
Cancan.ro
Unde a fost plecată Silvana Dăogaru, cu 3 zile înainte să fie ucisă de soț. Părinții profesoarei de 44 de ani sunt implicați
iamsport.ro
Legendarul Roger Federer a ajuns lângă Ion Țiriac. Forbes face un anunț uluitor
MediaFlux
ANAF impune măsuri pentru românii care organizează nunți, botezuri și aniversări!
stirilekanald.ro
Georgiana și Cătălin, tinerii care și-au pus capăt zilelor pe A1, s-au logodit cu puțin timp înainte să recurgă la gestul extrem. Fata a postat imaginile: „Ești regele meu. Te voi iubi toată viața!”
Durere, reumatism, vene varicoase și artrită: remedii naturale și cum să le folosești corect