Gigi Becali critică donaţia lui Olăroiu: „Eşti milionar, bagă mâna în buzunar! Lasă 100 de porţii de mâncare. Copos e zgârcit”

Patronul FCSB, Gigi Becali, a criticat faptul că antrenorul Cosmin Olăroiu a decis să doneze mâncare personalului medical al unui spital din Capitală în care sunt trataţi bolnavi de coronavirus.
Filip Stan
20 mart. 2020, 12:14
Gigi Becali critică donaţia lui Olăroiu:

„Nu e nevoie de 100 de porţii de mâncare. Să nu se supere Oli, dar nu e nevoie de 100 de porţii de mâncare. Bagă mâna în buzunar! Lasă 100 de porţii de mâncare, bagă mâna în buzunar şi dă 100.000, 200.000, 300.000 (n.r. – de euro), nu 100 de porţii de mâncare, că au oamenii de mâncare, vezi-ţi de treabă! Lasă-mă, mă, cu mâncarea caldă, nu are nevoie omul de mâncare caldă, cine-i mănâncă mâncarea caldă? Cumpără-le ce au nevoie acolo în spital! Ce ai nevoie ca să vindecăm oameni? Nu să dăm mâncare la doctori, că au mâncare doctorii. Să nu se supere Oli, dar dacă atunci când eşti milionar şi încerci să dai nişte lucruri mici ca să te coste puţin mi se pare că nu e prea frumos. Pe mine mă sună 20 de spitale care au nevoie de tot felul de materiale”, a declarat Becali, la ProX.

Cosmin Olăroiu asigură masa pentru 100 de persoane de la „Victor Babeş”

Becali spune că a donat echipament de protecţie la mai multe spitale şi a precizat că a fost sunat de fostul patron al Rapidului, George Copos, pentru a ajuta şi el

„Copos m-a sunat că ar vrea să cumpre şi el. Bine, mă, sună-mă mâine, că dacă vrei să cumperi îţi dau eu, ştiu eu de unde să cumperi. Văd că nu a sunat. George e zgârcit, dar e om bun. Atât de bun este încât a învins zgârcenia, mă gândeam ieri. E greu să învingi zgârcenia, pentru că el are o zgârcenie de aia, bolnăvicioasă. Şi a învins-o, bravo lui!”, a afirmat Gigi Becali.

Patronul FCSB spune că există un laborator care poate face teste pentru coronavirus în clinica pe care o deţine: „La clinică la mine, am un laborator supersofisticat, numai Victor Babeş mai are aşa. Am luat hotărârea şi începem să facem testări. Trebuie să iau aprobare de la Ministerul Sănătăţii. Trebuie derogare pentru testări. Să pună un cort undeva. E păcat, pentru că avem un laborator cu cele mai sofisticate aparate de laborator genetic.”

Gigi Becali aşteaptă acreditarea pentru a putea începe testele pentru Covid-19. „La mine la clinică le fac în 2-3 ore”

Becali a declarat că va falimenta echipa dacă nu se mai vor disputa cupele europene. „Nu e adevărat (n.r. – că-i cheamă pe jucători la antrenamente). Făcusem un plan ca să facă câte zece jucători o tranşă, zece şi zece, şi să stea la distanţă, să facă doar pregătire fizică, timp de două ore. După aia am stat şi m-am gândit pentru că să ne pregătim să luăm campionatul? Ce să facem cu el? Dacă va continua în Italia şi în Spania încă o lună, două, trei, la revedere cu fotbalul. Criza va fi la ăştia mici, la noi. Nu am nevoie de campionat dacă nu joc cupe europene. Iar dacă nu jucăm cupe europene la toamnă, eu vă spun vouă că FCSB la revedere. Eu nu dau banii mei să-i arunc în foc. Nu sunt dispus să pierd cinci milioane de euro pe an. Iau 3-4 jucători care sunt, Man, Moruţan, Coman, Oaidă, Panţîru, care sunt tineri, îi transfer la un alt club, nu ştiu, văd la ce club, fac o asociere cu alt club, îi transfer acolo şi la FCSB la revedere, să fiţi sănătoşi, faliment! Salvez ce mai pot salva. Dacă continuă cupele europene nu e niciun fel de problemă. Problema mea e să continue cupele europene, să zicem că chiar dacă nu participăm noi anul acesta, că suntem pe locul 4, nu e o problemă. Dar dacă se opresc cupele europene nu am ce să fac cu campionatul dacă nu joc Liga Campionilor, nu am ce să fac cu locul 2 dacă nu joc Liga Europa. Ce să fac? Să dau bani la jucători să se distreze prin România, pe aici, cu Rapid şi cu Dinamo şi cu Chiajna sau cu CFR? Ce eu dau bani să se distreze lumea? Eu fac fotbal să scot bani din fotbal, nu dau bani ca să se distreze fotbaliştii la distracţie şi hai să ne distrăm şi să ne antrenăm şi să râdem. Nu, tată, banii mei eu nu-i arunc! Nu-mi bat joc de bani. Nu ştim ce vremuri vor veni, poate va trebui să ajutăm oameni, nu să dăm banii la fotbalişti la mişto, să se distreze ei la fotbal şi să cumpere maşini scumpe. Să cumpere, dar să producă. Dacă e criză, nu mai produce fotbalul, la revedere fotbal”, a spus el.

Gigi Becali a mai afimat că nu plăteşte clubului danez Esbjerg banii pe transferul atacatului Adrian Petre pentru că este criză.

„Nu le-am plătit nimic, s-a oprit tot, s-a oprit lumea, s-a pus stop pe lume, de aia am şi oprit antrenamentele. Gata, e stop lumea. Hai să vedem când se face restart lume! Şi atunci vedem ce măsuri o să iau. Când restartul lumii se dă, atunci o să văd şi eu ce măsuri iau. La ora asta lumea este stopată. Eu văd că e stop lumea. După aia trebuie să mă acomodez la lumea aia, ca să pot să rezist. Trebuie să fiu deştept, că dacă sunt prost, mor”, a adăugat el.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Inimaginabil! Un elev din Vaslui luase BAC-ul cu 6,7 dar a făcut contestație. Rezultatul final e fără precedent
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
Playtech.ro
Cum reușesc japonezii să doarmă relaxați fără aer condiționat sau ventilator, chiar și în timpul caniculei. Metodele simple
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Ajutor financiar în iulie. Calendarul plăților
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Aproape o sută de mii de români și-au primit deja banii de pensii! Peste 900.000 de oameni cotizează în continuare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african