Google şi Twitter răspund acuzaţiilor Theresei May de complicitate la terorism

Giganţii în domeniul social media Google şi Twitter i-au răspuns duminică premierului britanic Theresa May, care a acuzat companiile în domeniul Internetului că sunt complice la atacuri teroriste prin faptul că oferă opiniilor extremiste ”spaţiul sigur de care au nevoie pentru a se reproduce”, relatează The Associated Press.
Romania TV
04 iun. 2017, 20:57
Google şi Twitter răspund acuzaţiilor Theresei May de complicitate la terorism

Reprezentanţi ai celor două companii au emis comunicate, duminică, în care subliniază că lucrează la îmbunătăţirea tehnologieii în vederea identificării şi eliminării conţinuturilor neadecvate, inclusiv postări şi fişiere care au legătură cu terorismul.

”Continuăm să extindem utilizarea tehnologiei în cadrul unei abordări sistematice în vederea eliminării acestui tip de conţinut”, a declarat însărcinatul cu politica publică a Twitter în Marea Britanie Nick Pickles.

”Suntem hotărâţi să lucrăm în parteneriat cu Guvernul şi ONG-urile în abordarea acestor pobleme provocatoare şi complexe şi împărtăşim angajamentul Guvernului ca teroriştii să nu se exprime online”, a declarat Google.

Poliţia din Londra nu a spus ce rol – dacă a existat vreunul – au avut reţele de socializare sau informaţii de pe Internet în atentatul de sâmbătă noaptea din capitala britanică, soldat cu şapte morţi şi aproape 50 de răniţi.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Atacantul intrat pe lista FCSB este un brazilian de 26 de ani. La mijloc sunt 400.000 de euro! Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
De cine poate fi contestat testamentul: acte necesare în 2026
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
ȘOCANT! Florin Prunea a dezvăluit câte kilograme a slăbit la Desafio: ”Mi-a fost rău”
MediaFlux
ANAF pregătește controale majore la persoanele fizice în următoarea perioadă. Șeful Fiscului a confirmat: Nu facem control pe rude
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil