Grav accident pe Autostrada Soarelui. Un om a murit după ce a lovit cu maşina un câine

Un grav accident de circulație a avut loc, joi seară, chiar în Ajunul Crăciunului, la kilometrul 80 al Autostrăzii Soarelui, pe sensul spre București.
George Russo
25 dec. 2020, 13:23
Grav accident pe Autostrada Soarelui. Un om a murit după ce a lovit cu maşina un câine
Sursa foto: Serviciul de Ambulanta al Judetului Calarasi/Facebook.com

Grav accident în Ajunul Crăciunului pe Autostrada Soarelui. Potrivit Serviciului de Ambulanță Călărași, un autoturism cu doi ocupanți s-a răsturnat după ce a lovit un câine. În urma impactului, autovehiculul a lovit parapetul de protecție, apoi a părăsit partea carosabilă. Cei doi ocupanți au fost încarcerați, scrie Digi24.

Au intervenit din partea ISU Călărași o autospecială de descarcerare și un echipaj de prim ajutor SMURD, iar din partea SAJ Călărași o ambulanță C2 (echipaj medical de urgență cu medic) și o ambulanță B2 (echipaj medical de urgență cu asistent).

După extragerea victimelor s-a constatat decesul conducătorului auto și rănirea gravă a pasagerului din dreapta, în vârstă de 12 ani.

Acesta a fost transportat la un spital din București.

Grav accident, cu două victime, şi la Iaşi

Accident cumplit înainte de Sărbători, în comuna ieșeană Strunga din judeţul Iaşi. Un şofer în vârstă de 22 de ani a pierdut controlul volanului şi a intrat într-o maşină care circula regulamentar. În urma impactului, tânărul şi pasagerul din aceeaşi maşină au murit pe loc, în timp ce o doctoriță și iubitul ei, angajat al MAPN, au fost grav răniți.

A fost un accident cu victime multiple. S-au înregistrat două decese la locul accidentului și 2 pacienți au fost aduși la UPU.

O femeie, R.O, în vârstă de 28 ani, policontuzionată accident rutier, pasager dreapta față, cu traumatism cranio-cerebral, fractură deschisă pumn stâng, contuzie toraco-abdominală, fractură humerus drept, fractură coloana lombară, internată pe ortopedie.

Bărbat, C.D., în vârstă de 31 ani, policontuzionat accident rutier, șofer, traumatism cranio-cerebral, contuzie piramidă nazală, contuzie toraco-abdominală, fractură pumn drept, contuzie genunchi stâng, internat pe ortopedie”, a declarat Diana Cimpoeșu, șefa UPU SMURD Iași.

Citeşte şi: Alertă meteo. Ninsori şi viscol după Crăciun

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Jefte, „killerul” lui Real Madrid, a plecat din România după un episod halucinant! Gestul care i-a semnat condamnarea
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari e obligată să repare sau să ramburseze banii pe reparații. Locatarii nu trebuie să achite totul singuri
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Crește alocația de hrană pentru copii și bătrâni. Ministerul Muncii anunță mai mulți bani pentru serviciile sociale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend