Grecia a început rambursarea celor 6,25 miliarde de euro datorate BCE şi FMI

Grecia a demarat procesul prin care urmează să plătească o sumă totală de 6,25 miliarde de euro către Banca Centrală Europeană (BCE) și Fondul Monetar Internațional (FMI), au declarat luni pentru Reuters o serie de oficiali din Ministerul de Finanțe grec.
Romania TV
20 iul. 2015, 10:14
Grecia a început rambursarea celor 6,25 miliarde de euro datorate BCE şi FMI

Potrivit acestor oficiali, Grecia urmează să plătească luni o sumă de 4,2 miliarde de euro, reprezentând principalul și dobânzile dintr-un împrumut acordat anterior de BCE, precum și o serie de arierate în valoare totală de 2,05 miliarde de euro către FMI, potrivit Agerpres.

La acestea se adaugă rambursarea unui credit de 500 milioane de euro către Banca centrală a Greciei.

Săptămâna trecută, Grecia a obținut un credit punte de 7,16 miliarde de euro de la Mecanismului European de Stabilitate Financiară (EFSM), bani suficienți pentru a asigura finanțarea Greciei până la finalizarea negocierilor cu creditorii internaționali pentru un nou program de ajutor, al treilea program de acest fel după 2010. Negocierile pentru acest al treilea program de ajutor, a cărui valoare este estimată undeva între 82 și 86 de miliarde de euro, ar urma să dureze mai multe săptămâni.

Citeşte şi Grecia implementează măsurile cerute de creditori. Se redeschid băncile, însă TVA-ul aproape s-a DUBLAT VIDEO

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul