Grecia a întins la maximum nervii Europei

Rezerva de răbdare a Europei faţă de Grecia pare a nu mai avea prea multe stocuri. S-a văzut atât la finalul summitului franco-german de la Paris cât şi în mesajele transmise dinspre Bruxelles.
Romania TV
08 feb. 2012, 11:48
Grecia a întins la maximum nervii Europei

„Problema masivelor datorii trebuie rezolvată o dată pentru totdeauna”, a declarat preşedintele Franţei, Nicolas Sarkozy, în conferinţa de presă susţinută la finalul întrevederii cu şefa Executivului federal, Angela Merkel. „Prietenii greci nu mai au altă opţiune decât respectarea angajamentelor asumate”, a completat Sarkozy, care, asemeni oaspetelui german, a pledat pentru deschiderea unui cont special în care să fie virate toate încasările bugetare ale Atenei şi care să fie o garanţie a plăţii datoriilor externe ale Greciei. Un asemenea gest ar stabili definitiv priorităţile financiare ale ţării şi ar asigura prioritatea achitării obligaţiilor faţă de creditori înaintea oricăror altor cheltuieli. Cine ar urma să administreze un asemenea cont nu este clar, deocamdată, scrie Deutsche Welle.

„Mingea”, a comentat şi Amadeu Altafaj, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, „se află la greci” – dar această remarcă a fost cea mai blândă dintre referirile oficialului de la Bruxelles. „Grecia trăieşte de prea multă vreme peste posibilităţi. Urmarea firească ar trebui să fie falimentul. Doar că Grecia profită de pe urma unei solidarităţi fără precedent a partenerilor ei din Uniunea Europeană şi din zona euro”, a comentat Altafaj, contestând, totodată, acuzaţiile aduse comunităţii internaţionale care ar presa Atena. Oficialul european a mai criticat şi salariul minim, aflat peste nivelul de competitivitate al Greciei – o remarcă ce nu ţine neapărat de atribuţiunile Comisiei dar care, odată lansată, dovedeşte că şi instituţiile europene şi-au pierdut răbdarea cu modul Atenei de a-şi administra propria criză. Cu atât mai mult cu cât problemele Greciei nu provin din afara ţării, defecţiunile pieţelor internaţionale fiind doar un accelerator al suferinţelor cronice.

„Da, este tragic. Dar încercăm să evităm inimaginabilul”, a comentat, la Atena, premierul Lucas Papademos, adresându-se conaţionalilor săi. Care, însă, par a reverbera mai degrabă cu apelul la grevă generală lansat, pentru marţi, de sindicate. Cu acest semnal şi cu blocajul parlamentar în vederea găsirii unui compromis privind măsurile de austeritate, credibilitatea Greciei îşi continuă declinul. O exmatriculare a Greciei din zona euro „nu intră în calculul” Comisiei, aceasta fiind preocupată „să obţină un alt rezultat”, a conchis, la Bruxelles, Altafaj. E drept, un purtător de cuvânt al Comisiei Europene are mare grijă în a-şi alege cuvintele.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
Filmul românesc celebru care a fost filmat pe stadionul lui Dinamo. E o comedie la care râd cu lacrimi sute de mii de români și astăzi, în care joacă unii dintre cei mai mari actori ai țării
Capital.ro
Între 600 și 1000 lei în plus la pensie. Ajutor în trei praguri pentru pensionari în 2026: E nevoie de solidaritate
Playtech.ro
Harta chiriilor din București în 2026: prețuri actualizate pentru garsoniere și apartamente cu 2 și 3 camere
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gestul făcut de Răzvan Lucescu pentru victimele tragediei din Timiș. Durere fără margini pentru familiile tinerilor care și-au pierdut viața
iamsport.ro
Antrenorul român, desființat de fostul său conducător: ”Mi-a pus vată în nas, pantofi de lac în picioare și flori pe piept! L-am dat afară cu ultima zvâcnire din groapă”
MediaFlux
Noi ajutoare pentru pensionari, între 600 și 1.000 de lei, în două tranșe! PSD cere Guvernului să le acorde (surse)
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil