Salvarea Greciei: Cei mai mulţi bani sunt pentru conversia obligaţinilor si recapitalizarea băncilor

Cel de-al doilea acord de salvare a Greciei de la faliment, de 130 miliarde euro, aprobat marti de ministrii Finantelor din zona euro, cuprinde în principal bani pentru finantarea conversiei de obligatiuni si pentru recapitalizarea bancilor, iar revenirea la crestere economica ar putea dura 10 ani.
Romania TV
21 feb. 2012, 08:57
Salvarea Greciei: Cei mai mulţi bani sunt pentru conversia obligaţinilor si recapitalizarea băncilor

Ministrii Finantelor din zona euro au aprobat marti cel de-al doilea acord de salvare a Greciei de la faliment, de 130 miliarde euro, care cuprinde în principal fonduri pentru realizarea conversiei de obligatiuni detinute de creditorii privati si pentru recapitalizarea bancilor elene, potrivit Reuters.

Acordul este însotit de schema de conversie a obligatiunilor grecesti detinute de investitorii privati în titluri cu maturitati mai îndelungate si un cupon mai mic. Creditorii din sectorul privat ai statului elen au acceptat astfel pierderi de peste 100 miliarde euro, adica 53,5% din valoarea nominala a obligatiunilor detinute. Initial fusese negociata o depreciere de 50%, care echivala cu o pierdere de aproximativ 70% pe valoarea actuala a creantelor.

Cele doua acorduri vizeaza reducerea datoriei de stat a Greciei la 120,5% pâna în 2020, aproape de nivelul maxim considerat sustenabil de catre Fondul Monetar international.

Obligatiunile de 14,5 miliarde euro care ar fi trebuit rascumparate de guvernul elen pe 20 martie vor fi restructurate, statul urmând astfel sa evite default-ul. Schema de conversie a obligatiunilor se va derula în perioada 8-11 martie, potrivit termenelor din acord.

Banca Centrala Europeana (BCE) va participa la pachet prin cedarea profiturilor aferente obligatiunilor grecesti pe care le detine catre bancile nationale din zona euro, guvernele uniunii monetare urmând sa distribuie mai departe banii catre statul elen.

BCE a cumparat pâna acum obligatiuni ale statului elen în valoare totala de 38 miliarde euro, care valoreaza în prezent 50 miliarde euro.

Cea mai mare parte a sumei de 130 miliarde euro pusa la dispozitia Greciei în cadrul acordului va fi utilizata pentru finantarea conversiei de obligatiuni si pentru garantarea stabilitatii sistemului bancar elen, transmite Reuters. Circa 30 miliarde euro vor fi distribuite ca „stimulente” pentru creditorii privati, pentru a-si determina sa participe la schema de preschimbare a obligatiunilor. Alte 23 miliarde euro sunt destinate recapitalizarii bancilor grecesti. Finantarea propriu-zisa a conversiei de obligatiuni va necesita fonduri de 35 miliarde euro din pachet.

Acordul nu prevede „aproape nimic” pentru sprijinirea economiei grecesti, care ar putea reveni pe crestere abia peste 10 ani, noteaza Reuters.
Masurile dure de austeritate care conditioneaza pachetul de finantare vor accentua recesiunea economiei grecesti, intrata deja în cel de-al cincilea an consecutiv, iar veniturile statului vor avea în continuare de suferit.

Unii economisti considera ca guvernul elen ar putea avea probleme si cu plata datoriei reduse semnificativ, din cauza recesiunii severe.
Un raport pregatit de experti ai Comisiei Europene, Bancii Centrale Europene si Fondului Monetar International, obtinut de agentia Reuters, noteaza ca Grecia va avea nevoie de ajutoare suplimentare pentru a atinge tinta oficiala de reducere a datoriei publcie (120,5% din PIB pâna în 2020), din moment ce contractia economica va continua si s-ar putea accentua.

Raportul arata ca, daca Grecia nu va implementa reformele economice si masurile de austeritate angajate în acord pentru a creste competitivitatea economica, datoria statului elen ar putea echivala în 2020 cu 160% din PIB.

„Tinând cont de riscuri, programul Greciei ar putea ramâne predispus la accidente, cu semne de întrebare legate de sustenabilitate”, se spune în raport.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
„Riscăm să murim cu toții”. Situație fără precedent din cauza Ebola. În Congo, mai rău ca-n perioada Covid. Teoria conspirației care a luat amploare
Capital.ro
 Maghiarii îi dau dreptate lui Traian Băsescu. Riscuri directe pentru Nicușor Dan: A arătat unde e pericolul
Playtech.ro
Cât este pensia de handicap pentru gradul 1 sau 2 în 2026. Sumele actualizate la zi
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi