Grecii au ajuns la un acord politic pentru noi măsuri de austeritate

Partidele parlamentare care formează coaliţia de guvernare din Grecia au ajuns la un acord privind implementarea unor noi măsuri de austeritate, condiţie necesară pentru ca elenii să primească un nou ajutor financiar de 130 miliarde de euro, bani fără care ar intra în faliment.
Mihai Baniţă
09 feb. 2012, 14:06
Grecii au ajuns la un acord politic pentru noi măsuri de austeritate

Preşedintele Băncii Centrale Europene, Mario Draghi, a confirmat în conferinţa de presă de după şedinţa de politică monetară că a fost sunat de premierul grec Lucas Papademos care a confirmat că există o înţelegere între partidele politice greceşti pentru susţinerea unui nou plan de austeritate.

Papademos urmează să se întâlnească cu liderii din zona euro cărora le va prezenta noile măsuri şi de la care speră să obţină un nou bailout de 130 miliarde de euro, chiar 145 de miliarde după ultimele estimări.

Într-un draft obţinut de Dow Jones se vorbeşte de concedierea a 150.000 de bugetari, tăieri de salarii şi de beneficii pentru anumite categorii de lucrători publici, reducerea bugetului de pensii, reducerea cheltuielilor cu sănătatea.

Austeritatea din ultimii doi ani a adus o cădere a economiei cu 3,5% în 2010, respectiv 5,5% în 2011. Rata şomajului a crescut de la 13,9% în 2010 la 20,9 în 2011, iar tot mai mulţi oameni s-au retras din piaţa muncii. În 2009 rata şomajului era la 10,6%.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Dinamo are pe masă ofertă de 4 milioane de euro din Ucraina pentru Cătălin Cîrjan. Exclusiv
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Luminile mașinii în 2026: când primești amendă pentru faruri greșite sau reglate prost
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit la adresa stelistului Bölöni: ”Ai zis că ești maghiar, nu român! Cine te-a format, băi, băiatule, unde ai crescut?!”
MediaFlux
Veste bună pentru pensionari! Casa de Pensii anunță cine sunt seniorii care primesc bani în plus în luna ianuarie
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend