Grevă a marinarilor: niciun feribot nu a plecat din port

Niciun ferry boat nu a plecat miercuri din portul Pireu, Atena, din cauza unei greve a marinarilor, împiedicând turiştii să viziteze insulele greceşti pe întreaga durată a zilei de 1 mai, transmite AFP.
Filip Stan
01 mai 2019, 11:16
Grevă a marinarilor: niciun feribot nu a plecat din port

Sindicatele marinarilor s-au alăturat şoferilor de autobuz şi de tren care au declanşat o grevă naţională de 24 de ore pentru a cere condiţii mai bune de muncă.

„În pofida mobilizării noastre, problemele nu ne-au fost rezolvate. Pensiile continuă să fie mici, securitatea socială precară, iar convenţiile colective de muncă nu încetează să fie încălcate, în special în ceea ce priveşte programul de muncă”, afirmă, într-un comunicat, sindicatul marinarilor greci (PNO).

Autobuzele, troleibuzele şi trenurile sunt şi ele oprite timp de 24 de ore. Garniturile de metrou funcţionează în regim normal, dar staţia de la aeroportul din Atena nu era deservită.

În aceste condiţii, Tony Bouhome, care lucrează ca şi ghid în Atena pentru turiştii chinezi, a fost nevoit să îşi modifice programul.

„Voiam să îmi duc clienţii pe insula Egina astăzi însă din cauza grevei a trebuit să amân excursia pentru ziua de mâine”, a explicat ghidul în mijlocul unei manifestaţii organizate în Piaţa Syntagma, din centrul Atenei.

Afişând pancarte în care solicită un salariu minim de 751 de euro pe lună, majorarea pensiilor şi reintroducerea tuturor contractelor colective, aproximativ 6.000 de manifestanţi, potrivit poliţiei, au defilat prin centrul Atenei la chemarea Confederaţiei sindicatelor din sectorul privat (GSEE) şi a celor din sectorul public (ADEDY).

„Vrem ca austeritatea să se termine cu adevărat, prin creşteri semnificative ale salariilor şi pensiilor”, a declarat Vicky Lazarou, o tânără avocată care este obligată să locuiască cu părinţii din cauza lipsei mijloacelor.

Autorităţile de la Atena au pus capăt în luna august 2018 programului de asistenţă convenit cu creditorii internaţionali, după o serie de reforme destinate asanării economiei. În luna februarie a acestui an, Guvernul condus de Alexis Tsipras a majorat cu 11% salariul minim, de la 586 până la 650 de euro pe lună, şi, de asemenea, a reintrodus anumite convenţii colective eliminate în timpul crizei. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
„Argentinienii l-ar înjura pe Messi?” Editorial din tribune despre Baiaram și relația complicată cu mulți dintre fanii Universității Craiova
Capital.ro
Pensie mai mare după o victorie în instanță împotriva Casei de Pensii. Judecătorii au obligat instituția să emită o nouă decizie de pensionare
Playtech.ro
Curent mai scump din toamnă, presiune pe gaze și căldură la iarnă. Ce se pregătește pentru facturile românilor
Adevarul
Radu Drăgușin, detalii teribile despre accidentarea care aproape i-a încheiat cariera: „Multă durere, am învățat să merg din nou!”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul care a provocat tragedia din Brașov, plasat sub control judiciar. Ce i-au interzis procurorii
iamsport.ro
Mihai Rotaru a spus ce pachet de acțiuni deține, de fapt, la Universitatea Craiova: ”Pot să rămân și cu mai puțin!”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru ziua de 15 august. Ce este interzis să faci de Adormirea Maicii Domnului
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat