Greva controlorilor de trafic aerian perturbă zborurile din Franţa

Traficul aerian intern a fost perturbat luni dimineaţa în Franţa de o grevă a controlorilor de trafic aerian, fiind anulate aproximativ 20% din zborurile cu sosirea sau plecarea de pe aeroportul parizian Orly, potrivit unor surse aeroportuare, citate de AFP.
Romania TV
02 apr. 2012, 10:51
Greva controlorilor de trafic aerian perturbă zborurile din Franţa

‘Un procent de 20% din zboruri sunt anulate, conform a ceea ce a fost anunţat. Nu există întârzieri sau cozi’, a precizat sursa, potrivit căreia greva a fost anticipată de aviaţia civilă şi companii, informează Agerpres.

Aeroportul Orly este principalul nod aerian pentru zborurile interne. Celălalt aeroport parizian, Roissy Charles de Gaulle, consacrat traficului internaţional, nu a fost afectat de grevă.

‘S-ar putea să mai existe perturbări suplimentare, dar nu înainte de mijlocul dimineţii’, a adăugat sursa citată, care a evocat posibile ‘întârzieri’ ale zborurilor cu sosirea sau plecarea de pe aeroportul Orly.

Direcţia Generală a Aciaţiei Civile (DGAC) a cerut vineri companiilor aeriene anularea, luni şi marţi, a 20% din zborurile acestora cu sosirea sau plecarea de pe aeroportul Orly, ca urmare a unui apel la grevă lansat de trei sindicate ale controlorilor de trafic aerian.

Sindicatele au făcut apel la grevă în semn de protest faţă de un plan de restructurare a serviciilor de control al traficului aerian în regiunile franceze, care ar implica şi disponibilizări.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Scandal în Dinamo – FCSB! Un copil, fan al roş-albaştrilor, evacuat de jandarmi din mijlocul fanilor dinamovişti. Video
Capital.ro
Bani în plus la pensie. Pensionarii ar putea primi cu până la 480 de lei în plus de la 1 ianuarie. Care e condiția
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți