Grindeanu, despre un nou guvern: Voi avea întâlniri cu parlamentari PSD, există o mare îngrijorare

Premierul Sorin Grindeanu a declarat că va avea în perioada următoare întâlniri cu parlamentari ai PSD în vederea formării unui nou Guvern, după ce în aceste zile s-a întâlnit cu "foarte multă lume".
Romania TV
15 iun. 2017, 20:18
Grindeanu, despre un nou guvern: Voi avea întâlniri cu parlamentari PSD, există o mare îngrijorare

Anunţ public că în perioada următoare voi avea întâlniri cu parlamentari PSD care m-au rugat să mă văd cu ei începând din această seară. Există în interiorul partidului, dincolo de acea masă decidentă din CEx, o mare îngrijorare pentru că se fac presiuni asupra lor să voteze căderea proriului guvern. Ştiu că sunt oameni oneşti şi de bună credinţă în Comitetul Naţional, ştiu ce s-a întâmplat în aceste zile şi îi asigur că părerea mea despre ei nu s-a schimbat faţă de majoritatea dintre ei şi că sunt alături de ei pentru că ştiu prin ce trec”, a spus Sorin Grindeanu.

„M-am întâlnit cu foarte multă lume astăzi, mă întâlnesc și în seara aceasta, mă voi întâlni și în zilele următoare. Eu am făcut apel la miniștri să-și continue treaba. Conform legii, trebuie să facă acest lucru. Fiecare decizie pe care o voi lua o să v-o transmit cât se poate de transparent, deschis și nimic, absolut nimic n-o să fac prin jocuri politicianiste, pe la spate”, a declarat Sorin Grindeanu la Palatul Victoria.

Despre varianta ca printre persoanele cu care s-a văzut să se numere și „tehnocrați din vechea guvernare Ponta”, Grindeanu a spus că el este PSD-ist și așa va rămâne.

„Eu sunt PSD-ist, nu sunt tehnocrat și așa rămân, indiferent câte excluderi îmi poate face sau îmi va face domnul Liviu Dragnea, fost PDL-ist și care a ajuns să conducă cel mai important partid din România în acest moment, din păcate. Nu vreau să ajungem în acea situație. Eu vreau să privim lucrurile procedural, constituțional și vă spuneam că nu-mi doresc să ajungem în situații care să ducă la instabilitate în continuare. Acest termen, până luni, mă va clarifica și din discuțiile pe care le voi avea începând din această seară, și vă aminteam acest lucru mai devreme, dar eu sper altceva. Varianta pe care mi-o doresc acum este ca Liviu Dragnea să-și asume acest eșec și să-și dea demisia. În secunda doi voi face același lucru. Cred că asta este rezolvarea corectă. Și să convoace congresul PSD”, a afirmat premierul.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Fotbalistul iranian de care nimeni nu mai știe nimic după ce l-a numit Satana pe ayatollahul Ali Khamenei. E dispărut de 48 de ore și familia îl caută cu disperare
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Autorizația de demolare în 2026: cât plătești pentru o casă veche și ce reguli noi trebuie respectate
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Cristi Borcea, tranșant după rușinea istorică suferită de FCSB! Prima reacție a finului lui Gigi Becali
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj