Grupare suspectată de evaziune fiscală, fals şi spălare de bani, destructurată

Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Târgu Mureş şi procurorii DIICOT au reuşit destructurarea unui grup infracţional organizat suspectat de evaziune fiscală în valoare de aproximativ 1,5 milioane de euro, fals şi spălare de bani, format din 14 membri, specializat în vânzarea de autoturisme aduse din străinătate.
Iulian Tudor
17 ian. 2014, 07:35
Grupare suspectată de evaziune fiscală, fals şi spălare de bani, destructurată

Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Mureş a anunţat, vineri, că BCCO şi DIICOT Târgu Mureş, cu sprijinul Grupării Mobile de Jandarmi „Regele Ferdinand” au efectuat, în urmă cu o zi, şase percheziţii domiciliare şi una la sediul unui parc auto din judeţul Mureş, ocazie cu care au depistat inclusiv programe pentru confecţionarea plăcuţelor de înmatriculare a maşinilor, notează Agerpres.

„În urma percheziţiilor, poliţiştii şi procurorii au identificat documente întocmite în fals, privind înmatricularea autoturismelor, două stick-uri şi un hard-disk, ce conţin programe pentru confecţionarea plăcuţelor de înmatriculare româneşti şi străine, precum şi materiale necesare confecţionării acestora. Anterior, la data de 23 mai 2013, la locuinţele a opt dintre membrii grupării, au fost efectuate percheziţii. În urma efectuării acestora, au fost ridicaţi 35.200 de euro, 12.000 de lei, 65.000 de forinţi, 2 laptopuri şi 7 ştampile. De asemenea, au fost indisponibilizate 28 de autoturisme”, precizează un comunicat de presă al IPJ Mureş.

Potrivit documentului, în perioada 2011 – 2013, membrii grupului ar fi organizat şi coordonat achiziţionarea din străinătate a peste 200 de autoturisme, prin intermediul unor societăţi comerciale sau întreprinderi individuale controlate de ei.

„Aceştia ar fi comercializat ulterior autoturismele respective, fără a evidenţia în contabilitatea firmelor cumpărătoare activităţile comerciale desfăşurate, nedepunând declaraţii fiscale, în acest fel sustrăgându-se de la plata obligaţiilor către bugetul de stat. De asemenea, o parte dintre suspecţi ar fi transportat şi vândut autoturismele în cauză, ar fi întocmit în fals acte de înmatriculare provizorie sau ar fi folosit pentru înmatriculare actele societăţilor comerciale controlate de membrii grupului, pentru importul de bunuri din străinătate, în regim de scutire de TVA, fără a se achita obligaţiile fiscale datorate bugetului consolidat al statului”, mai precizează IPJ Mureş.

Cele 14 persoane sunt cercetate pentru constituirea, aderarea sau sprijinirea unui grup infracţional organizat, evaziune fiscală, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi spălarea banilor, prejudiciul estimat fiind de circa 1.500.000 de euro.

DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Irina Columbeanu a spus tot despre iubitul francez! „Sunt deschisă!“
Fanatik.ro
Bărbatul care a lovit o femeie de faţă cu fiica ei rupe tăcerea: „M-a lovit și m-a mușcat!” Scandalul din parc explodează la Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Decizie fără precedent pentru cei care au cont la bancă. Se dau banii înapoi. Taxele au fost declarate ilegale
Playtech.ro
Anunț oficial de la PPC România. Cât vor plăti clienții acum pentru energia electrică
DailyBusiness
Gigi Becali, afectat de măsurile de austeritate anunțate de Guvernul Bolojan. Ce pensie va avea de la 1 august
Adevarul
Momentul în care un tânăr de 18 ani vandalizează un semafor pietonal în Pitești
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Inflația accelerează: Românii, tot mai afectați de valul scumpirilor
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Incident șocant la o nuntă din Vâlcea: O mireasă a fost bătută de mire în mijlocul petrecerii, pentru că a supărat-o pe soacră
Cancan.ro
Milionarul Mihai Bizu, care a încercat să-și înece soția în jacuzzi, și-a primit SENTINȚA! Cât va sta în spatele gratiilor
Playsport.ro
Dacă routerul WiFi are port USB, atunci ai o comoară. Iată cum îl transformi într-un...
Capital.ro
Elena Udrea, răzbunată?! Ce se întâmpla, de fapt, după gratii. Abia acum se află adevărul
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Amendă fără precedent pentru românii care stau la bloc!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Satul care a devenit „capitala trandafirilor” din România