Guvernul a luat aproape 1 miliard de lei de la bănci în 2024 prin taxa suplimentară. Ce se întâmplă în 2025

În acest an, Guvernul se așteaptă la o creștere a veniturilor de taxa specială pe bănci, care a fost introdusă în 2024. Asta, după ce încasările au depășit estimările făcute inițial.
Alina Costache
02 feb. 2025, 20:58
Guvernul a luat aproape 1 miliard de lei de la bănci în 2024 prin taxa suplimentară. Ce se întâmplă în 2025

În acest an, Guvernul se așteaptă la o creștere a veniturilor de taxa specială pe bănci, care a fost introdusă în 2024. Asta, după ce încasările au depășit estimările făcute inițial. Totodată, bugetul pe acest an prevede și o creștere a încasărilor din impozitul pe profit plătit de bănci.

Impozitul de 2% pe cifra de afaceri realizată de instituțiile de cred a adus la buget suma de 967 de milioane de lei în anul 2024, conform execuției preliminare, peste estimările inițiale de 800 de milioane de lei.

Citește și: Guvernul reglementează piața crypto și tranzacțiile online pe rețetele sociale. Tanczos Barna: Săptămânile viitoare vom ieşi cu un proiect de act normativ

Guvernul a luat 1 miliard de lei de la bănci anul trecut

În bugetul pe 2025, Executivul prevede încasări în valoare de 1,3 miliarde de lei la acest capitol, în creștere cu 37% față de anul trecut. Impozitul reprezintă, de fapt, o taxă pe veniturile bancare brute, care se adaugă impozitului pe profit de 16%.

În urmă cu doi ani, statul a mai luat 3 milarde de lei de la bănci prin impozitul pe profit, în creștere de la aproape 2,3 miliarde de lei. În acest an, își propune să ia de la bănci aproape 3,3 miliarde de lei în impozit pe profit.

Abia din 2026, taxa bancară ar urma să scadă la 1%. Însă, în trecut, scăderile de taxe au depins mai mult de situația veniturilor statului. Totodată, presiunea pusă pe Guvern de a scade taxa rămâne redusă, mai ales atât timp cât sistemul bancar înregistrează o profitabilitate crescută: randamentul capitalurilor a depășit 20% în ultimii doi ani. Asta, pe fondul veniturilor mari din urcarea dobânzilor și creșterea creditului. Sistemul bancar a înregistrat un profit net în valoare de 11,5 miliarde de lei la 9 luni, conform ultimelor date BNR, în creștere cu 11% comparativ cu aceeași perioadă din 2023. Cheltuielile administrative au crescut cu 30% în urma introducerii unei noi taxe, asta ducând la o creștere a cheltuielilor operaționale de 17%, comparativ cu un avans a veniturilor operaționale de 12%.

În 2023, BNR estima că băncile din țara noastră au urma să achite 1,1 miliarde de lei prin acest impozit suplimentar, ceea ce corespunde unei cote de 1,5% din fondurile proprii totale ale băncilor, comparativ cu un impact al taxelor din alte țări de 1,3% din fondurile proprii în Italia, 1,7% în Slovenia sau 0,6 în Spania. Potrivit estimărilor realizate de profit.ro pe baza datelor din anii 2022 și 2023, rezultă încasări la buget de 800 de milioane de lei de la bănci prin taxa bancară.

Citește și: Apare o nouă fabrică în România, produsele ajung la Lidl şi Auchan: Locuri de muncă într-unul din judeţele sărace ale României

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Fiul miliardarului Ion Țiriac, imagine specială alături de un simbol al loialității: ”Unele lucruri nu se schimbă niciodată”
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. România a pierdut un fost jucător şi antrenor. A câştigat de 8 ori campionatul cu Steaua
Playtech.ro
Carnea mai sănătoasă care înlocuiește mielul pe masa de Paște. Tot mai mulți români o aleg
Adevarul
Viktor Orbán se îndreaptă spre înfrângere. Săptămâna care a zguduit politica din Ungaria: corupție, spionaj și banii rușilor
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
E convins că FCSB urmează să se desființeze: ”Se pune lacătul după ce Steaua va câștiga acel proces! Finanțatorul echipei din Popești Leordeni a recunoscut și el”
MediaFlux
Horoscopul norocului pentru săptămâna 30 martie – 5 aprilie 2026. Zodiile care vor da lovitura pe plan financiar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj