Guvernul american le cere furnizorilor de Internet şi telefonie mobilă să evite echipamentele Huawei

Guvernul american încearcă să convingă furnizorii de Internet şi telefonie mobilă din ţările aliate să evite echipamentele de telecomunicaţii Huawei produse de firma chineză Huawei Technologies, informează un articol publicat în The Wall Street Journal.
Alina Costache
23 nov. 2018, 14:52
Guvernul american le cere furnizorilor de Internet şi telefonie mobilă să evite echipamentele Huawei

Citând surse din apropierea acestui dosar, WSJ susţine că oficialii americani au contactat omologii lor guvernamentali şi directorii companiilor de telecomunicaţii din ţările aliate unde echipamente produse de Huawei sunt deja utilizate pentru a-i avertiza cu privire la riscurile la adresa securităţii cibernetice. Tot potrivit WSJ, au fost contactate în special autorităţile din Germania, Italia şi Japonia, unde echipamentele Huawei sunt deja răspândite, pentru că aceste ţări găzduiesc baze militare americane.

Demersurile autorităţilor americane ar pune noi presiuni asupra unuia din cei mai mari producători mondiali de echipamente de telecomunicaţii, care este suspectat de agenţiile occidentale de informaţii de legături cu Guvernul chinez şi de posibilitatea ca echipamentele sale să fie utilizate pentru spionaj, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Românii scot la vânzare anual peste 1,8 milioane de telefoane mobile pe internet

SUA au interzis deja ca Huawei să furnizeze echipamente pentru Guvernul şi contractorii americani în timp ce Australia a interzis firmei chineze să îi furnizeze echipamente pentru o reţea de telefonie mobilă 5G. De asemenea, Guvernul american şi-a sfătuit proprii săi cetăţeni să evite să utilizeze smartphone-urile produse de firma chineză, susţinând că acestea ar putea fi utilizate pentru a-i spiona pe utilizatori.

Cu toate acestea, recent, Huawei a devansat Apple pentru a deveni al doilea mare producător mondial de smartphone, după Samsung.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a pierdut încrederea în transferul de 1,3 milioane de euro la FCSB: „Nu-i problemă că mai iau o țeapă!”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii în 2026. Ce trebuie să știe românii care au deja o decizie de pensionare
Playtech.ro
Țara de lângă România unde se câștigă până la 1.500 de euro la cules de fructe. Cazarea și masa sunt asigurate
Adevarul
Muncitori din Nepal și Sri Lanka, la scăldat în Ciorogârla: „Veniți în România!”. Imaginile au devenit virale și au stârnit reacții
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
L-a cunoscut pe ”cel mai mare antrenor român” din istorie și a rămas uluit: ”Un adevărat domn, era de altă clasă!”
MediaFlux
Donald Trump amenință să atace o nouă țară din Orientul Mijlociu: Îi bombardăm de nu se văd
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat