Guvernul Bolojan schimbă Codul Muncii. Lovitură dură pentru angajații la negru. Sancțiuni de până la 1 milion de lei

Guvernul României pregătește o modificare majoră a Codului Muncii ce vizează înăsprirea sancțiunilor pentru angajatorii care practică munca la negru. Potrivit unui proiect de lege, valoarea maximă a amenzii aplicate patronilor care primesc persoane la muncă fără un contract individual de muncă ar putea ajunge la 1 milion de lei.
Filip Stan
28 aug. 2025, 23:10
Guvernul Bolojan schimbă Codul Muncii. Lovitură dură pentru angajații la negru. Sancțiuni de până la 1 milion de lei

Munca la negru continuă să fie o problemă structurală gravă a economiei românești, afectând nu doar bugetul de stat, ci și siguranța și drepturile angajaților, motiv pentru care Guvernul Bolojan intenționează să schimbe Codul Muncii.

Modificarea vizează articolul 260, alin. (1), litera e) din Codul Muncii (Legea nr. 53/2003, republicată), care în forma actuală prevede: „Primirea la muncă a uneia sau a mai multor persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), se sancționează cu amendă de 20.000 de lei pentru fiecare persoană, fără a depăși valoarea cumulată de 200.000 de lei”.

Noul proiect de lege propune următoarea formulare: „Primirea la muncă a uneia sau a mai multor persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), se sancționează cu amendă cuprinsă între 40.000 lei și 1.000.000 lei, prin derogare de la prevederile privind contravențiile din OG nr. 2/2001”.

Vezi și Guvernul a aprobat noile tarife pentru rovinietă şi taxă de pod. Cât vor plăti românii de la 1 septembrie

În actuala formă, legea limitează cuantumul total al amenzii la 200.000 de lei, indiferent de numărul muncitorilor fără forme legale. Astfel, un angajator care are 15 sau 30 de angajați „la negru” suportă aceeași penalizare: „e) primirea la muncă a uneia sau a mai multor persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de 20.000 lei pentru fiecare persoană astfel identificată, fără a depăși valoarea cumulată de 200.000 lei”.

Guvernul vrea să schimbe această abordare, eliminând plafonul și individualizarea pedepsei pentru fiecare persoană. În plus, cuantumul sancțiunii nu va mai fi calculat pentru fiecare angajat în parte, ci va fi aplicat în ansamblu, în funcție de gravitatea faptei și numărul de angajați vizați.

Legea nr. 53/2003 din Codul Muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează: 1. Litera e) al alin. (1) al art. 260 se modifică și va avea următorul cuprins: „e) prin derogare de la prevederile art. 8 alin. (2) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, primirea la muncă a uneia sau a mai multor persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), se sancționează cu amendă cuprinsă între 40.000 lei și 1.000.000 lei”.

Astfel, în cazurile grave, cu un număr mare de persoane angajate fără contracte, sancțiunile pot ajunge la 1 milion de lei, de cinci ori mai mult decât plafonul actual.

Această schimbare reprezintă un semnal clar față de fenomenul muncii la negru. Prin ridicarea plafonului și lărgirea marjei de aplicare, autoritățile transmit că nu mai tolerează abaterile sistemice ale unor angajatori; încurajează o piață a muncii mai transparentă și corectă și protejează salariații de abuzuri.

Citește și EXCLUSIV Mihai Tudose îl scoate la tablă pe Ilie Bolojan: „Reforma o faci ca să atingi un scop. Care e scopul? Reforma nu înseamnă doar să dai afară oameni”

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
A trădat și a semnat cu rivala! Alibek Aliev, atacuri explozive: „Se simțea ca și cum U Cluj era acasă”
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Orașul din România în care cei mai mulți români și-ar dori să locuiască. A depășit Clujul și Bucureștiul
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Măsurile luate de autoritățile din Grecia după ce 148 de turiști au fost mușcați de peștele-iepure: „Sub nicio formă să nu se joace cu ei, să nu-i prindă”
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?