Guvernul Ciucă respinge „taxa de solidaritate” pentru companiile-mamut / Fumătorii, pariorii, antreprenorii locali vor plăti taxe și impozite mai mari

Din 2023, Guvernul Nicolae Ciucă, PSD + PNL + UDMR, își va asuma majorarea unor taxe și impozite. O măsură care nu va fi implementată vizează companiile-mamut, cu cifră de afaceri de peste 100 de milioane de euro. 
Filip Stan
27 iun. 2022, 14:48
Guvernul Ciucă respinge „taxa de solidaritate

Inițiativa propusă de PSD a fost în cele din urmă respinsă de coaliție.

„În programul de guvernare nu există o astfel de asumare (…)

În acest moment, v-am prezentat care au fost deciziile la nivelul BPN al PNL. Ca atare, până când vom adopta OUG, urmează să se discute în coaliţie şi finalizăm toate aceste dezbateri.

Ele se vor concretiza în şedinţa de Guvern, nu cea de azi, cea de miercuri sau de joi în care vom adopta OUG”, a declarat Nicoale Ciucă.

PSD ar fi propus ca banii obținuți din taxarea companiilor pe cifra de afaceri să meargă către un fond pentru finanțarea proiectelor din educație și sănătate.

 

Companiile-mamut, ferite de impozitarea cu 1%

 

Nicolae Ciucă a lăsat de înțeles că taxa de solidaritate nu a fost introdusă pentru că România „are nevoie de investiții” în continuare, din partea marilor companii.

„Avem nevoie în situaţia economică în care ne găsim, cu toate efectele şi tot ce înseamnă impact pe viaţa de zi cu zi a fiecăruia dintre noi, ţinând de cont de faptul că există această oportunitate ca o serie întreagă de afaceri să se relocheze şi ţinând cont de faptul că pentru a putea să menţinem o economie stabilă şi echilibrată, avem nevoie de investiţii.

Nu cred că este momentul în momentul de faţă să venim cu taxe şi impozite noi care tocmai să se îndrepte împotriva dorinţei de a investi şi de a continua să asigurăm baza necesară echilibrului economic”, a punctat premierul.

IMM-urile, pasionații jocurilor de noroc, consumatorii sucurilor acidulate vor fi primii vizați e măsurile Guvernului, care ar putea produce o nouă creștere în lanț a prețurilor, dar și evaziune fiscală.

„Ne gândim la eliminarea facilităţilor fiscale pentru băuturile carbogazoase pe bază zahăr şi de asemenea ne gândim la creşterea impozitului la jocurile de noroc. Desigur, sunt o serie de alte elemente tehnice care urmează să fie stabilite de către tehnicienii Ministerului de Finanţe”, a mai punctat premierul.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Lovitură totală pentru Pepco. Ce se întâmplă cu magazinul adorat de sute de mii de români. Oamenii stăteau la coadă pentru produse, dar gigantul care deține Zara, Stradivarius sau Bershka i-a întors din drum
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
Playtech.ro
Cât va costa un apartament de 130.000 € după majorarea TVA din 1 august. Calculul care îi descurajează pe cumpărători
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Renovare fără bătăi de cap. Cum cureți varul de pe ramele geamurilor termopan
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Cum sunt oamenii născuți în Iulie. Ce calități și defecte au
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin