Guvernul Marii Britanii acuză China că întreprinde o amplă campanie de atacuri cibernetice

Guvernul britanic împreună cu alte state aliate au acuzat joi ''elemente ale guvernului chinez'' că desfăşoară o ''amplă campanie de atacuri cibernetice'' împotriva proprietăţii intelectuale şi datelor comerciale sensibile în Europa, Asia şi Statele Unite, acestea din urmă punând tot joi sub acuzare doi cetăţeni chinezi pentru astfel de fapte despre care procurorul general adjunct al SUA Rod Rosenstein a spus că fac parte din încercarea Chinei de a deveni prima putere mondială, informează agenţiile EFE şi dpa.
Iulian Tudor
20 dec. 2018, 18:37
Guvernul Marii Britanii acuză China că întreprinde o amplă campanie de atacuri cibernetice

Ministerul de Externe britanic a identificat drept autor al atacurilor ”malware” un grup cunoscut sub numele de APT10, care acţionează pentru Ministerul chinez al Securităţii Statului. ”Aproape cu certitudine” acest grup continuă să atace companii cu obiectivul de a obţine ”secrete comerciale”, se arată într-o notă emisă de MAE britanic.

Centrul Naţional pentru Securitate Cibernetică (NCSC) al Regatului Unit a ajuns la concluzia că grupul APT10 este responsabil, cel puţin din anul 2016, de o campanie împotriva furnizorilor de servicii administrate (Managed Service Providera – MSP).

Prin această campanie, cunoscută şi sub numele de Cloud Hopper, hackerii chinezi încearcă să obţină informaţii comerciale sensibile şi de proprietate intelectuală de la aceşti furnizori şi de la clienţii lor şi este foarte probabil ca acestea să fie operaţiuni de spionaj comercial, se mai arată în comunicatul MAE chinez.

Ministrul de externe britanic, Jeremy Hunt, a cerut Chinei să înceteze intruziunea cibernetică împotriva mai multor state şi a acuzat această ţară că îşi încalcă angajamentele asumate atât pe plan bilateral faţă de Regatul Unit, cât şi în cadrul G20.

Este pentru prima dată când guvernul britanic acuză deschis China de o campanie de piraterie informatică şi spionaj digital.

Londra a mai acuzat şi serviciul secret militar rus GRU pentru o serie de atacuri cibernetice cunoscute sub numele de NotPetya, WADA şi BadRabbit.

Tot joi, autorităţile americane au pus sub acuzare doi cetăţeni chinezi pentru desfăşurarea cu sprijinul statului chinez a unei campanii masive de furturi cibernetice în mai multe ţări împotriva unor companii şi agenţii guvernamentale. Cei doi chinezi inculpaţi au fost prezentaţi sub numele de Zhu Hua şi Zhang Shilong. Se presupune că ei sunt membri ai grupului APT10 şi că au lucrat pentru o companie ce a acţionat în colaborare cu Ministerul chinez al Securităţii Statului.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul