Guvernul Monti – „rigorism bugetar”, „creştere” şi „echitate”

Proaspătul premier italian, Mario Monti, a afirmat joi, în Senat, că activitatea Guvernului său se va concentra pe "rigorism bugetar", "creştere" economică şi "echitate", pentru reducerea datoriei colosale şi scoaterea Italiei din criză. Toate acestea pe fondul protestelor de stradă ale tinerilor italieni.
Romania TV
17 nov. 2011, 14:38
Guvernul Monti -

Pentru respectarea obiectivului echilibrului bugetar în 2013, Guvernul va evalua „săptămânile următoare” necesitatea unor noi măsuri de rectificare bugetară, anunţă Mediafax.

Mario Monti a promis respectarea criteriului „echităţii” în distribuirea noilor „sacrificii”, argumentând că, „cu cât distribuirea sacrificiilor va fi mai echitabilă, cu atât (măsurile) vor fi mai (uşor) acceptate”.

„Italia nu va recăpăta credibilitate în faţa investitorilor dacă nu va exista creştere economică”, a subliniat Monti.

Anunţul măsurilor economice ale de austeritate a fost „acompaniat” de mişcări de protest ale tinerilor în câteva mari oraşe ale Italiei.  Mii de liceeni şi studenţi au ieşit pe străzi în Italia, pentru a denunţa reducerile bugetului alocat învăţământului. La Milano, studenţii au aruncat cu ouă spre sediul universităţii private Sacra Cuore, al cărei rector este noul ministru al Culturii, Lorenzo Ornaghi.

„Daţi-ne banii înapoi, să plătească Biserica!”, au scandat protestatarii.

Un alt grup a protestat în faţa prestigioasei universităţi private Bocconi, al cărei decan este Mario Monti, noul premier al Italiei. Alţi protestatari au încercat să pătrundă în sediul Asociaţiei Băncilor Italiene, strigând „salvaţi şcolile, nu băncile, daţi bani pentru învăţământul public”.

La Roma, manifestanţii au ironizat numele noului ministru al Educaţiei, Francesco Profumo („parfum” – în italiană), denunţând „un parfum de austeritate”. O delegaţie de 300 de protestatari a primit permisiunea să meargă în apropierea sediului Senatului, unde Mario Monti va rosti un discurs joi seară.

La Palermo, circa 5.000 de protestatari au scandat sloganuri împotriva ultraliberalismului care, potrivit lor, ar domina viaţa politică din Europa.

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Adi Mutu, verdict fără dubii: Jose Mourinho e gata să arunce în aer vestiarul lui Real Madrid! „E bombă atomică pe lângă bombele de acolo!”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Românii pot primi șomaj chiar dacă nu au contract de muncă. Contribuția care trebuie plătită
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi