Guvernul nu se atinge nici în acest an de averile bogaţilor VIDEO

Guvernul nu va pregăti în acest an vreun act normativ pentru impozitarea bogaţilor ţării. Aşa că, Ţiriac, Patriciu, Adi Minune sau Florin Salam vor avea în conturi sume cu tot atâtea zerouri ca şi acum, susţine România TV.
Romania TV
10 mart. 2013, 17:17
Guvernul nu se atinge nici în acest an de averile bogaţilor VIDEO

Unii îi numără ca fiind 300, alţii ca fiind 500. În realitate, nimeni nu cunoaşte cu adevărat numărul bogaţilor din România. Guvernul ar vrea ca banii lor, să fie şi ai ţării. Adică să-i impoziteze suplimentar. Nu în acest an, însă.

Deşi s-a gândit la o asemenea măsură, executivul amână actul normativ.

„Este una dintre intentii dar nu depasim, dupa cum stiti, pragul de 16%”, precizase Victor Ponta.

Printre cei mai bogaţi români se numără: Ioan Niculae, Dinu Patriciu, Ion Ţiriac, Frank Timiş şi Gigi Becali.

Ţiriac are averea estimată la 700 de milioane de euro, Patriciu, 900 de milioane de euro, iar cel mai bogat român, Ioan Niculae a bătut pragul de 1 miliard.

Pe de altă parte, nimeni nu ştie câţi bani au în conturi manelişti precum Florin Salam, sau Adi Minune. Şi nici nu are cine să le numere sumele din bănci. Cert este că sigur s-a încadra la impozitul suplimentar dacă ar fi păstrat pragul de 500.000 de euro. Anul acesta au scăpat, însă, cu toţii.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Fernandinho, legenda lui Șahtior și Manchester City, cuvinte emoționante pentru Fanatik: „Mircea Lucescu înseamnă totul pentru mine!”
Capital.ro
Reguli în asociația de proprietari. Este obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente din România
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj