Guvernul rus a acuzat Washingtonul de „banditism internaţional”. La mijloc se află petrolul din Siria

Washingtonul a anunţat că a trimis întăriri în partea de est a Siriei unde se află petrol, potrivit unui oficial de la Ministerul american al Apărării, iar un convoi militar care arbora steaguri americane a intrat sâmbătă în Siria din Irakul vecin.
Iulian Tudor
27 oct. 2019, 08:59
Guvernul rus a acuzat Washingtonul de

Acest oficial american a declarat pentru AFP că Washingtonul a început să-şi consolideze poziţiile în provinvia Deir Ezzor, unde se află principalele câmpuri petroliere siriene, în coordonare cu Forţele Democratice Siriene (FDS), dominate de combatanţi kurzi.

El a declarat, fără să facă alte precizări, că această desfăşurare militară vizează să împiedice ca gruparea Statul Islamic (SI) şi alţi actori să aibă acces la câmpuri petroliere în această regiune, controlată o perioadă de jihadişti, potrivit news.ro.

Potrivit unui corespondent AFP aflat la faţa locului, un convoi de 13 vehicule militare americane a intrat în Siria din Irak şi s-a îndreptat sâmbătă către provincia vecină Hasakah (est).

Convoiul a trecut prin puncte de control ale regimului sirian, traversând oraşul majoritar kurd Qamishli (nord-est), a adăugat corespondentul AFP.

Aproximativ 200 de militari americani se află în prezent în post la Deir Ezzor, potrivit news.ro.

Însă preşedintele american Donald Trump a ordonat retragerea forţelor americane de la frontiera de nord a Siriei, deschizând calea unei ofensive pe care Turcia a lansat-o la 9 octombrie împotriva forţelor kurde în regiune.

Trump declara săptămâna trecută că un ”mic număr” de militari americani urmează să rămână, cu toate acestea, în Siria, pentru a securiza câmpurile de hidrocarburi. Rusia a acţionat sâmbătă acuzând Statele Unite de ”banditiam internaţional”.

”Ceea ce face Washingtonul în prezent – să confişte şi să plaseze sub control armat câmpuri de petrol în estul Siriei – ţine pur şi simplu de banditism internaţional”, a denunţat Ministerul rus al Apărării.
 

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Edi Iordănescu rupe tăcerea! Cu cine ar juca în Turcia – Romania fostul selecționer de la EURO
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre banii românilor. Cum sunt folosiți, de fapt: Nu-ți trebuie armată ca să distrugi o țară
Playtech.ro
Cât costă să cumperi 5 ani de vechime în muncă în 2026. Simulare de calcul
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj