Guvernul Ungariei bagă bani în reclame care critică pedepsirea economică a Rusiei. Viktor Orban compară sancţiunile cu bombe, afişe au apărut în toată ţara VIDEO

Guvernul prim-ministrului maghiar Viktor Orban a lansat o campanie de publicitate stradală în care susține că sancțiunile împotriva Rusiei distrug Ungaria.
Daniel Spătaru
19 oct. 2022, 11:08
Guvernul Ungariei bagă bani în reclame care critică pedepsirea economică a Rusiei. Viktor Orban compară sancţiunile cu bombe, afişe au apărut în toată ţara VIDEO

Sancțiunile sunt reprezentate vizual ca bombe, iar afișe în acest sens au apărut pe străzi și în mijloacele de transport în comun din Ungaria. „Există o imagine clară în lume că efectele sancțiunilor sunt chiar mai puternice decât consecințele războiului din Ucraina”, spunea în urmă cu câteva săptămâni ministrul de Externe maghiar, Peter Szijjarto, în timp ce Viktor Orban a ţinut aproape săptămânal discursuri în care a criticat sancţiunile împotriva Rusiei.

Într-un discurs ţinut în faţa Parlamentului de la Budapesta, premierul maghiar a declarat: „Putem spune cu siguranță că, urmare a sancțiunilor, europenii au devenit mai săraci, în timp ce Rusia nu a căzut în genunchi. Această armă s-a întors împotriva noastră, Europa s-a împuşcat singură în picior cu sancţiunile”.

Citeşte şi Viktor Orban sare din nou la gâtul UE: „Politica Buxelles-ului a dus la o situaţie în care un pitic sancţionează un gigant. Prin urmare, piticul moare”

Nu mai departe de săptămâna trecută, guvernul Ungariei a lansat o consultare naţională cu privire la embargourilor impuse Rusiei. „Credem că sancţiunile ne distrug”, a transmis Executivul de la Budapesta, scrie telex.hu.

Citeşte şi Ungaria se apără, după ce liderii UE au etichetat statul condus de către Viktor Orban drept „nedemocratic”: „E jignitor pentru maghiari!”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Încasări record! Câţi bani a făcut U Craiova după primul sold-out complet din istorie: 30.000 de bilete vândute cu Levski. Exclusiv
Capital.ro
Mii de pensionari români riscă să plătească pentru erorile statului. O nouă lege poate schimba regulile
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Dispar sobele cu lemne din casele românilor. Soluții propuse prin lege pentru încălzire
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România