HANDBAL FEMININ. Gyor a câștigat Liga Campionilor

Gyor a câștigat dramatic trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică seara, după ce a învins pe Vardar Skopje cu scorul de 31-30 (15-12, 26-26), după prelungiri, în finala desfășurată în Papp Laszlo Sport Arena din Budapesta.

08 mai 2017, 05:56

Gyor a câștigat pentru a treia oară competiția, după edițiile din 2013 și 2014. Echipa maghiară a jucat patru din ultimele cinci finale ale competiției.

CSM Bucureşti, bronz de consolare în Liga Campionilor, după 26-20 cu Buducnost

Primele minute de joc ale finalei au fost echilibrate, dar apoi gazdele au reușit să se desprindă la două goluri, 5-3 (7). Gyor a continuat să fie echipa mai activă, dar Vardar s-a ținut aproape (egal la 6, 7, 8, 9, 10). Gyor a reușit trei goluri consecutive, 13-10 (19), iar apoi a intrat cu acest avans la cabine (15-12).

În partea secundă, gazdele au condus cu două, trei și chiar patru goluri, dar Vardar s-a apropiat la o singură lungime, 20-19 (47). Echipa macedoneană a reușit egalarea, 24-24 (53), iar Radicevic a trimis în bară în min. 55, ratând șansa de a aduce echipa oaspete în avantaj. Fiecare echipă a mai marcat de două ori (26-26), iar meciul a intrat în prelungiri, după ce Vardar a irosit ultimul atac.

Echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin, selecționerul naționalei României, a început foarte bine prelungirile și a condus cu 29-26 (63), dar Vardar a punctat de două ori (29-28). La 30-29 pentru Gyor, Vardar a avut atacul, dar arbitrele au dictat fault ofensiv, contestat vehement de oaspete, iar Nora Mork a mărit avantajul echipei maghiare, 31-29. Lacrabere a înscris ultimul gol al lui Vardar (31-30), dar Gyor a încheiat meciul în atac și a obținut trofeul.

În finala mică, CSM București a învins-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 26-20 (13-12). Sâmbătă, în semifinale, Vardar a dispus de CSM București cu 38-33, iar Gyor a întrecut-o pe Buducnost cu 26-20.