Handbal feminin: Oltchim Râmnicu-Vâlcea a pierdut cu Krim Ljubljana

Campioana României la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 28-24 (13-10), de formaţia slovenă Krim Ljubljana, în cea de-a doua partidă din grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor.

10 feb. 2013, 20:33

După eşecul din prima rundă, 22-23 cu FTC Budapesta, Oltchim a abordat mult mai motivată partida din Slovenia, pe care era obligată s-o câştige în drumul spre semifinale. Campioana României conducea în minutul 6 cu 1-3, dar Krim a ripostat, profitând de câteva atacuri adverse ratate, 4-3 (min. 10). După un sfert de oră, Krim conducea cu două goluri, 7-5, jocul Oltchimului fiind pigmentat cu greşeli tehnice. Managarova a adus egalarea, 8-8 (min. 20), iar în poartă a intrat Navarro, Paula Ungureanu fiind înlocuită. Jucătoarele slovene de la linia de la 9 metri, Penezici şi Lazovici-Varlec, au continuat însă cu goluri imparabile, 13-9 (min. 28) şi 13-10, la pauză, după 30 de minute în care Oltchim a alternat jocul bun cu momente lipsite de inspiraţie.

La reluare, Bulatovici a marcat două goluri consecutive, 13-12, readucând speranţele şi fanilor vâlceni care s-au deplasat în Slovenia. Au urmat trei atacuri ratate copilăreşte în niciun minut, iar Krim a penalizat, 15-12 (min. 35). Slovenele au condus şi cu patru goluri, 17-13 (min. 39), eforturile Oltchimului fiind din ce în ce mai mari, în condiţiile în care doar Bulatovici era în prim-plan la finalizare (18-16, min. 43). Meiroşu a adus formaţia vâlceană la un singur gol, 18-17, dar gazdele s-au detaşat din nou la patru, 22-18 (min. 51). Ultimele minute ale partidei nu au adus schimbări (26-21, min. 57), campioana României nereuşind să-şi găsească ritmul bun de joc din prima parte a sezonului şi s-a înclinat pentru a doua oară în faza grupelor principale. Oltchim este obligată să câştige toate meciurile următoare pentru a mai spera la semifinalele competiţiei.

Marcatoare: Krim – Penezici 11 goluri, Varlec 5, Worz 3, Martin 3, Piedade 3, Mavsar 2, Torstensson 1; Oltchim – Bulatovici 10 goluri, Nechita 3, Manea 2, Barbosa 2, Managarova 2, Brădeanu 2, Curea 1, Pineau 1, Meiroşu 1.

Tot duminică, echipa ungară FTC Budapesta a învins, pe teren propriu, cu scorul de 35-34 (18-17), formaţia rusă Zvezda Zvenigorod.

După două etape derulate, Krim este lider cu 4 puncte, urmată de FTC, tot cu 4, Oltchim şi Zvezda, ambele cu 0 puncte.

În prima etapă, Oltchim a fost învinsă pe teren propriu, de FTC, cu 22-23, iar Krim a învins în deplasare pe Zvezda, cu 29-24.

Campioana României va avea în continuare următorul program: Oltchim – Zvezda (16 februarie), Zvezda – Oltchim (2 martie), FTC – Oltchim (9 martie), Oltchim – Krim (17 martie).

Primele două clasate în fiecare grupă vor obţine calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

În sezonul trecut, Oltchim a fost eliminată în semifinale, de Gyor ETO, formaţia care a pierdut ulterior trofeul, în faţa celor de la Buducnost.

Obiectivul echipei Oltchim în actuala stagiune este câştigarea Ligii Campionilor.