HARTA judeţelor care au depăşit pragul de infectare de 1.5 la mia de locuitori. Bucureştiul se apropie de scenariul roşu

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat, vineri, lista judeţelor în care indicele infectărilor cu virusul SARS-COV2 cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, a depăşit pragul de 1.5. Pe primul loc se află Bucureştiul, cu 2.81, urmat de Alba şi Vâlcea. 
Romania TV
16 oct. 2020, 14:59
HARTA judeţelor care au depăşit pragul de infectare de 1.5 la mia de locuitori. Bucureştiul se apropie de scenariul roşu

Bucureştiul se pregăteşte de scenariul roşu. Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat vineri că indicele infectărilor cu virusul SARS-COV2 cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, a ajuns la 2.81 în Bucureşti.

De asemenea, în alte 16 judeţe indicele infectărilor cu virusul SARS-COV2 cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, a depăşit 1.5.

Alba – 2.56

Arad – 1.66

Bacău – 2.13

Braşov – 1.69

Bucureşti – 2.81

Cluj – 2.24

Harghita 1.92

Iaşi – 1.76

Ilfov – 1.54

Mureş – 1.60

Neamţ – 1.57

Prahova – 1.61

Sălaj – 2.07

Teleorman – 1.91

Timiş – 1.76

Vâlcea – 2.50

Vaslui – 1.63

A fost cea mai neagră zi de la începutul pandemiei de coronavirus în România. Autorităţile au anunţat cel mai mare număr de infectări în 24 de ore, dar şi un nou record de cazuri grave la Terapie Intensivă. 

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat, vineri, 4.026 cazuri noi de infectare cu virusul SARS-COV2. Este un nou record de infectări cu coronavirus în România şi a treia zi consecutiv în care avem peste 4.000 de cazuri noi. La Terapie Internsivă a fost înregistrat un nou record – 726 de pacienţi internaţi în stare gravă. De asemenea, 75 de persoane diagnosticate cu COVID-19 au murit.   

Peste 1.000 de şcoli şi grădiniţe se află în scenariul roşu în ziua cu un nou record de cazuri noi de Covid 19

Peste 1.000 de școli și grădinițe sunt astăzi, 16 octombrie, în scenariul roșu, cu 110 mai multe decât ieri, anunță Ministerul Educației. În buletinul zilnic emis cu datele la zi în privința scenariilor în care funcționează școlile, la nivel național, în contextul pandemiei COVID-19, Ministerul precizează că cele mai multe unități de învățământ – 11.381 – sunt în scenariul verde, cu participarea zilnică față în față a elevilor.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Cât au costat pantofii personalizați cu care a mers Istvan Kovacs la Dortmund pentru a arbitra Borussia – Inter. Exclusiv
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Bombă! Garanta că-l aduce la Dinamo pe noul Messi: ”Zicea că luăm milioane pe el”
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil