Haşotti: Nu văd posibilă o colaborare cu PDL, cel puţin patru-cinci ani

Vicepreşedintele executiv al PNL, Puiu Haşotti a declarat, joi, la RFI că nu vede posibilă o înţelegere între PNL şi PDL cel puţin pentru patru-cinci ani, el precizând, ironic, că liberalii ar vrea o colaborare cu PDL, dar fără Blaga, Boc, Videanu sau Udrea.
Romania TV
22 aug. 2013, 11:41
Haşotti: Nu văd posibilă o colaborare cu PDL, cel puţin patru-cinci ani

Declaraţiile lui Puiu Haşotti vin ca o reacţie la diverse afirmaţii făcute de unii lideri PDL, între care Elena Udrea şi Emil Boc, notează RFI, precizând că fostul premier, de exemplu, spune că PNL, fără Crin Antonescu, poate fi „prins într-o formulă de dreapta”.

„Aceste declaraţii mă amuză. O înţelegere între PNL şi PDL, plus aşchiile care au sărit din PDL, o colaborare eu nu o văd posibilă, cel puţin patru-cinci ani de aici încolo. După ce timp de şapte-opt ani ne-am aruncat de o parte şi de alta cele mai teribile acuze, nu cred că poate fi o colaborare. După ce s-a încercat disoluţia Partidului Naţional Liberal în 2006-2007 şi foarte mulţi foşti colegi ai noştri sunt acum la PDL, nu cred că mai poate fi vorba de o înţelegere”, a declarat, în replică, Haşotti, pentru RFI.

Puiu Haşotti explică în ce condiţii ar putea avea loc discuţii privind o colaborare între PNL şi PDL: „În momentul în care domnul Traian Băsescu nu va mai fi preşedinte, în momentul în care nu va fi un impuls care vine de la Cotroceni către această zonă, în momentul în care Elena Udrea va căpăta importanţa politică pe care o are de fapt, în momentul în care Emil Boc nu va face, ca să folosesc o parafrază, propuneri trăsnite, atunci se poate discuta, peste patru, peste cinci ani. Se poate discuta, n-am spus că va fi o colaborare. Ne putem aşeza să discutăm”.

Deputatul PDL Elena Udrea a declarat, sâmbătă, la Baia Mare, că se gândeşte ca în interiorul PDL să se ia decizia de a iniţia o construcţie politică de centru dreapta care să aibă un singur candidat la Preşedinţie, susţinând că şi PNL ar putea face parte din construcţia respectivă.

Ulterior, liderul PDL, Vasile Blaga, a afirmat că nu ia în considerare o colaborare cu PNL pentru alegerile prezidenţiale, întrucât acest partid este în alianţă cu PSD, Crin Antonescu este desemnat candidat la Preşedinţie, iar PDL nu îl susţine pentru funcţia de şef al statului.

Fostul premier Emil Boc a declarat, recent, că PNL, fără liderul său Crin Antonescu, poate fi prins într-o formulă de dreapta, care să asigure guvernarea României pentru următorii ani.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
A dezvăluit de unde a avut Gică Popescu milioane de euro ca să cumpere Farul de la Hagi. Exclusiv
Capital.ro
Decizia luată de judecători privind procesul lui Călin Georgescu. Este acuzat de propagandă legionară
Playtech.ro
Ce joburi vor dispărea și ce meserii vor aduce bani mulți în viitor. Domeniile care vor avea cea mai mare cerere
Adevarul
Bucureștiul escortelor, cartografiat: zona cu cea mai mare concentrație de prostituție online din țară
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Bölöni, spectacol în direct! A dezvăluit promisiunea făcută când era ”beat cu domnul Banciu”: ”Am băut țuică, vorbeam aiurea!”
MediaFlux
Anunț oficial! Ce se întâmplă cu munca la negru și salariul în plic
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj