HCM Constanţa a fost umilită de Wisla Plock, în Liga Campionilor

Campioana României la handbal masculin HCM Constanţa a fost umilită de Wisla Plock, în grupa C a Ligii Campionilor.

10 feb. 2012, 07:03
HCM Constanţa a fost umilită de  Wisla Plock, în Liga Campionilor

HCM a pierdut la 15 goluri diferenţă în faţa detinătoarei titlului în Polonia şi nu mai are nicio şansă de a ajunge în optimile competiţiei.

Constănţenii au început bine meciul însă au cedat iniţiativa până la pauză când au intrat la cabine cu un handicap de 3 goluri.

Repriza a doua a fost un coşmar pentru echipa de la Malul Mării. Primul gol marcat de HCM a fost abia la mijlocul reprizei, în timp ce polonezii au punctat din toate poziţiile.

Handbaliştii noştri s-au prăbuşit definitiv pe final, iar Wisla Plock s-a impus cu 34 la 19. Pentru HCM a fost cel mai slab meci din Liga Campionilor. În tur, în Polonia, Wisla a câştigat dramatic, 30-29, într-o partidă pe care HCM Constanţa a condus-o, timp de 55 de minute. În ultimele două etape, campioana României va juca pe teren propriu, cu ruşii de la Sankt Petersburg şi în deplasare, cu slovenii de la Cimos Koper.