HCM Constanţa, debut cu înfrângere în grupele Ligii Campionilor, la handbal masculin

Echipa de handbal masculin HCM Constanţa a fost învinsă, joi, în deplasare, de formaţia suedeză IK Savehof, scor 35-31 (19-17), în primul meci din grupa B a Ligii Campionilor.

28 sept. 2012, 05:39

Campioana României a început bine partida de la Goteborg, reuşind să şi conducă în primele minute, 5-6 (min. 8). La mijlocul reprizei însă, după două atacuri ratate, IK Savehof s-a detaşat la două şi apoi la trei goluri, 13-10 (min. 18), profitând de apărarea mai laxă a oaspeţilor. Portarul Forsberg a prins o zi excelentă, având 7 intervenţii pană în minutul 19, când tabela arăta 14-10. Suedezii au continuat jocul rapid, cu pase în viteză, nu prea multe, dar finalizate cu şuturi devastatoare (16-11, min. 22). HCM a mai redus din diferenţă, 17-14 şi 18-16, dar la pauză, tot gazdele s-au aflat în avantaj.

În minutul 27, antrenorul formaţiei noastre, Zvonko Sundovski a primit cartonaş galben, pentru proteste la adresa arbitrajului.

La reluare, interul dreapta Humet a marcat trei goluri pentru HCM, 22-20, dar şi suedezii au înscris, chiar şi în inferioritate, diferenţa de 2-4 goluri păstrându-se intactă, la fel ca în prima repriză. Tonnesen şi Larsson au fost principalele pericole ale gazdelor, cei doi interi fiind imposibil de oprit de apărarea constănţeană (25-21, min. 40). HCM a făcut eforturi să recupereze, 25-23 (min. 42) şi 26-24 (min. 44), dar nu a găsit antidotul salvator, 30-25 (min. 50) şi 33-28 (min. 55), iar nordicii s-au bucurat de prima victorie în grupa B, în faţa a 2.428 de fani.

Marcatori:

IK Savehof – Larsson 9 goluri, Tonnesen 8, Ottosson 8, Nielsen 4, Apelgren 3, Bliznac 2, Johansson 1,

HCM Constanţa – Cutura 6 goluri, Toma 5, Val 5, Humet 5, Şimicu 4, Criciotoiu 3, Csepreghi 2, Buricea 1.

Programul meciurilor următoare în grupa B, pentru HCM Constanţa: HCM Constanţa-MKB Veszprem (3 octombrie), THW Kiel-HCM Constanţa (11 octombrie), HCM Constanţa-Celje (18 octombrie), HCM Constanţa-Atletico Madrid (15 noiembrie), Atletico-HCM Constanţa (25 noiembrie), HCM Constanţa-IK Savehof (29 noiembrie), MKB Veszprem-HCM Constanţa (9 februarie 2013), Celje-HCM Constanţa (16 februarie), HCM Constanţa-THW Kiel (20 februarie).

Campioana României va disputa meciurile de pe teren propriu la Buzău şi Bucureşti. Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe se vor califica în faza optimilor de finală.