HCM Minaur Baia Mare, învinsă în Ucraina, în Liga Campionilor

HCM Minaur Baia Mare a fost învinsă de formația ucraineană Motor Zaporoje, cu scorul de 25-23 (14-11), sâmbătă, în deplasare, la Brovari, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

21 nov. 2015, 17:52

HCM Minaur Baia Mare a pierdut în Ucraina, în Liga Campionilor. Campioana României a pierdut un meci în care a fost condusă de la un capăt la altul, deși pe final a avut o șansă de a smulge egalul.

Motor avea 3-0 (min. 4), iar apoi s-a desprins la 6-2 (9). Trei goluri consecutive ale băimărenilor (6-5, min. 14) au echilibrat disputa, dar apoi echipa ucraineană și-a mărit din nou avantajul, la 14-10 (27), dar Minaur a mai marcat un gol până la pauză (14-11).

Motor Zaporoje a controlat repriza secundă, iar în minutul 52 scorul era de 21-16, după care Minaur a forțat și s-a apropiat la două goluri, 22-20 (55), însă nu a reușit mai mult, Ivancsik irosind un atac la 24-22 (59) și ultima șansă a băimărenilor.

Ivan Karacic, cu 8 goluri, a fost cel mai bun marcator al lui Minaur. Pentru campioana României au mai înscris Tamas Ivancsik 4, Alexandru Sabou 3, Vladislav Ostroușko 3, Uros Vilovski 2, Marius Sadoveac 2, Albert Cristescu 1.

Pentru Motor au punctat Serghei Burka 8 goluri, Boris Puhovski 6, Aleksandr Șevelev 4, Iuri Kubatko 3, Serghei Șelmenko 3, Konstantin Kurilenko 1.

Joi, Kadetten Schaffhausen a dispus de Metalurg Skopje cu 27-17, iar duminică va avea loc meciul Skjern Handbold — Elverum Handball Herrer.

În clasament, pe primul loc se află Motor Zaporoje, cu 12 puncte (8 jocuri), urmată de Skjern Handbold, 9 p (7 j), Kadetten Schaffhausen, 9 p (8 j), HCM Minaur Baia Mare, 9 p (8 j), Metalurg, 4 p (8 j), Elverum Handball Herrer, 3 p (7 j). Doar primele două clasate se califică în play-off.

Penultimul joc din grupă al băimărenilor va avea loc pe 29 noiembrie, acasă, cu Elverum Handball Herrer.