Helsinki din „Casa de Papel” a ascultat manele și hip-hop în Berceni. Actorul sârb a crescut cu Paraziţii, La Familia şi BUG Mafia

Helsinki din casa de Papel a studiat medicina veterinară la București și a locuit în cartierul Berceni. El spune că în acea perioadă, manelele erau la mare modă printre vecinii lui și că asculta un radio pirat care transmitea doar melodii de acest gen.
Romania TV
02 mai 2020, 12:01
Helsinki din

Original manele, am stat prin ’96 în Berceni. Era un radio ilegal numai de manele”, a povestit Peric într-un interviu dat pe canalul de Youtube al lui Mihai Bobonete.

Actorul spune însă că a fost mult mai apropiat de un alt gen muzical: Hip-Hop-ul românesc. El a fost prieten cu băieții de la RACLA, dar asculta și La Familia. De asemenea, Darko i-a cunoscut pe membrii trupei Șuie Paparude, care frecventau același bar, în apropiere de facultatea de actorie.

Se întâlnea cu băieții de la RACLA și Șuie Paparude

I-am cunoscut pe băieții ăștia (studenți la actorie n.r.), erau și moldoveni și bulgari, așa era pe vremea aia, în anii ’90. Îi ziceam și lui Bobo înainte, era începutul PRO TV-ului, era ”Casa galbenă”, cred că se numea un bar… Mergeam acolo, erau și băieții de la Șuie Paparude. Îmi aduc aminte, noi stăteam lângă Gara de Nord și acolo țin minte că se strângeau ăia de la RACLA, de la Sindicatul RANS, toată gașca.

Eu îmi aduc aminte, am mers la Festivalul Dakino, primele ediții, și îmi aduc aminte că cineva a făcut un video despre hip-hop-ul românesc de atunci. Erau puștani: Paraziții, La Familia, BUG Mafia… Noi râdeam, dar acum filmul ăla e de cult. 

Eu stăteam în Berceni iar facultatea o făceam în Eroilor și în Agronomie. Niciodată n-o să uit faza aia: mergeam din Berceni 7 stații cu tramvaiul, după aia luam metrou și după aia luam autobuzul, făceam o oră...”, a povestit Darko Peric la show-ul lui Mihai Bobonete.

DailyBusiness
Procurorii germani pun sub acuzare un cetățean ucrainean în cazul exploziilor care au avariat conductele Nord Stream
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Portarul Senegalului, comparat cu Prunea după gafa din meciul cu Belgia! Reacţia fostului portar român: „A avut grijă Lupescu să îmi trimită poza! Greşeala mea e mai mare”. Foto
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un medic de familie la sat? Multe localităţi din România nu au doctori
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Dinamo încearcă să dea lovitura verii în SuperLiga! ”Câinii” negociază transferul fotbalistului de 2.000.000 de euro
MediaFlux
PAPARAZZI Ileana Badiu mai în formă ca niciodată după operație! Vedeta a trecut peste toate greutățile și a început să le care FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?