Herman Cain se retrage din campania pentru Casa Albă

Candidatul republican la învestitura pentru alegerile prezidenţiale din Statele Unite Herman Cain a anunţat sâmbătă că renunţă la campanie, din cauza acuzaţiilor de scandaluri sexuale.
Romania TV
04 dec. 2011, 16:42
Herman Cain se retrage din campania pentru Casa Albă

„Îmi suspend campania prezidenţială din cauza diversiunilor constante care nu încetează să îmi rănească familia”, le-a declarat el susţinătorilor săi reuniţi la Atlanta, în Georgia (sud), în faţa sediului său de campanie, relatează Mediafax.

„Acuzaţii false mi-au destabilizat credibilitatea în legătură cu soluţiile propuse oamenilor”, a mărturisit el la încheierea unui discurs de jumătate de oră în care nu a vorbit însă despre viitorul său politic.

Singurul candidat republican de culoare în cursa pentru Casa Albă, el a anunţat că va candida pentru alte responsabillităţi politice pe viitor, fără a preciza însă care anume. Charisma sa televizuală şi stilul direct de antreprenor de succes cu origini modeste l-au ajutat să se diferenţieze între ceilalţi candidaţii republicani şi l-au propulsat pe primul loc în sondajele din semptembrie şi octombrie, luptându-se cot la cot cu favoritul de atunci Mitt Romney.

Regresul lui a început la scurt timp după 30 octombrie, odată cu prima acuzaţie de hărţuire sexuală. În total, patru femei au susţinut acelaşi lucru.

Ca un paradox, eşecul lui Herman Cain îi oferă un avantaj lui Newt Gingrich, fost preşedinte al Camerei Reprezentanţilor, el însuşi cunoscut pentru legăturile sale extraconjugale.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Gigi Becali, deranjat de dialogul cu Vali Moraru: „Dacă nu vrei să înțelegi un om supărat, hai să fiți sănătoși”
Capital.ro
Închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă pentru proprietarii de apartamente. Riști să devii tu cel cercetat penal
Playtech.ro
Ce înseamnă handicap grav, accentuat și mediu. Diferențele exacte dintre gradele de dizabilitate
Adevarul
Poker geopolitic. Trump este convins că „Putin are toate cărțile”, iar Zelenski blufează pentru o înțelegere mai bună. Analiză The Times
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România! Zona în care România s-a cutremurat
iamsport.ro
Cătălin Oprișan l-a refuzat pe Gigi Becali, iar patronul de la FCSB s-a răzbunat: ”Nu aveam încredere că-mi primesc salariul”
MediaFlux
Locul de muncă plătit cu 5.000 de lei. Niciun român nu se înghesuie la angajare pe acest post
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume