Horia Georgescu, şeful ANI, înfundat de asociatul ginerelui lui Traian Băsescu

Noi dezvăluiri-bombă despre şeful ANI, reţinut pentru 24 de ore de DNA. Unul dintre beneficiarii retrocedărilor ilegale făcute de Horia Georgescu este Valentin Vişoiu, asociatul lui Radu Pricop, ginerele lui Traian Băsescu, informează România TV.
Romania TV
16 mart. 2015, 13:32
Horia Georgescu, şeful ANI, înfundat de asociatul ginerelui lui Traian Băsescu

HORIA GEORGESCU, şeful Agenţiei Naţionale de Integritate, a fost reţinut, luni, de DNA, după ce a fost audiat de procurori aproape 6 ore. Şeful ANI a fost dus în Arestul Poliţiei Capitalei şi urmează ca marţi procororii DNA să ceară Înaltei Curți de Casație și Justiție arestare preventivă pentru 30 de zile pentru abuz în serviciu.

Potrivit procurorilor, Comisia Centrală pentru Stabilirea Despăgubirilor din care făcea parte şi Horia Georgescu a acordat despăgurbiri într-un mod ilegal în trei dosare aflate pe masa ANRP. Valoarea despăgubirilor se ridică la 129.709.168 euro (467.448.907 lei ). Procurorii susţin că bunurile au fost supraevaluate, prejudiciul ridicându-se la 75.000.000 euro.

Printre persoanele care au beneficiat de despăgubiri supraevaluate se numără şi Valentin Vişoiu, asociatul ginerelui lui Traian Băsescu. 

Potrivit unor surse din cadrul anchetatorilor, în unul din dosare, Matilda Oloșuteanu și Elena Ghețu au cedat un teren de 21 ha în Cernica cumpărătorului de drepturi litigioase Valentin Vișoiu, pentru suma de 2.713.500 euro, iar la ANRP terenul a fost evaluat la 375.050.942 lei (peste 83 milioane euro).

Valentin Vișoiu a transmis către Adrian Gheorghe Manole și Florin Șerban Barbu o cotă parte de 12%, respectiv 17% din drepturile litigioase, care făceau obiectul cererii de despăgubire în dosarul 13653/FFCC/2008, acesta păstrând la rândul său o cotă parte de 71%.

În al doilea dosar, Mircea Adrian Victor Borțică și Anca Valentina Borțică au primit o despăgubire din partea ANRP de 84 milioane lei pentru un imobilul în suprafață de 55.390 metri pătrați, situat în București, șos. Olteniței.

În al treilea dosar, Tudor Constantin a cesionat cu titlu gratuit fiului său, Aurel Constantin, la 7 ianuarie 2008, drepturile asupra unui teren. Aurel Constantin a solicitat soluționarea cu prioritate a dosarului, motivând cu „starea de sănătate foarte șubredă” a tatălui său și cu vârsta înaintată, atașând cererii un certificat medical, conform căruia Tudor Constantin suferea de mai multe afecțiuni.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Despărțire șoc în România. O fostă handbalistă a divorțat după 7 ani de căsătorie
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Costul nu îl plătește președintele. Îl plătim TOȚI!
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj