BRD Năstase Ţiriac Trophy. Meci SENZAŢIONAL pentru HORIA TECĂU

BRD Năstase Ţiriac Trophy. Românul Horia Tecău şi partenerul său olandez Jean-Julien Rojer s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis BRD Năstase Ţiriac Trophy, în urma victoriei cu 6-0, 6-4 înregistrată în faţa cuplului Nicolas Mahut / Adrian Mannarino (Franţa).
Filip Stan
23 apr. 2014, 16:54
BRD Năstase Ţiriac Trophy. Meci SENZAŢIONAL pentru HORIA TECĂU

BRD Năstase Ţiriac Trophy. Tecău şi Rojer, principalii favoriţi ai competiţiei de la Bucureşti, şi-au asigurat un cec în valoare de 3.830 euro şi 45 de puncte ATP pentru calificarea în faza următoare, în care vor întâlni câştigătorii confruntării dintre perechile Colin Fleming / Ross Hutchins (Marea Britanie) şi Martin Emmrich / Christopher Kas (Germania).

Într-o altă partidă din turul 1, perchea compusă din românii Adrian Ungur şi Victor Crivoi a fost învinsă în două seturi, 6-3, 6-2, de cuplul italian Andrea Seppi / Daniele Bracciali. Ungur şi Crivoi vor împărţi un cec în valoare de 2.240 de euro după participarea la această probă, pentru care au beneficiat de un wild-card.

Horia Tecău a declarat miercuri că se bucură pentru victoria sa de la dublu, alături de olandezul Jean-Julien Rojer.

„Am început în forţă, iar noi am câştigat punctele decisive, care ne-au adus succesul. Mă bucur de această victorie, obţinută în faţa publicului din Bucureşti, a familiei şi prietenilor”, a spus Tecău.

Tecău a vorbit apoi despre partenerul de la dublu: „Rojer ştie că eu vreau să joc o nouă finală la Bucureşti, dar asta nu este o presiune pentru noi. Sper ca publicul să nu se susţină şi joi, când avem un meci dificil. În comparaţie cu ceilalţi jucători de dublu, cu Rojer mă simt cel mai bine şi cu timpul vor veni şi rezultatele”.

Horia Tecău încearcă să obţină al treilea său titlu la Bucureşti alături de Rojer, după ce în 2012 a ieşit învingător alături de suedezul Robert Lindstedt, iar anul trecut a câştigat împreună cu belarusul Max Mirnîi.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Starul unei echipe de Champions League din Anglia, exclus din lot pentru mesaje deocheate date unei eleve de doar 15 ani!
Capital.ro
Pensionarii ar putea primi banii înapoi. CCR judecă taxa CASS aplicată pensiilor
Playtech.ro
Topul celor mai bune universități din România în 2026. Ministerul Educației a publicat clasamentul oficial
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Mi-a executat fiica!” Tatăl fetei care a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor face declarații șocante. Ce a făcut victima în dimineața crimei
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Curent electric gratuit pentru români. În ce intervale se oferă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi