Horia Tecău şi Jean Julien Rojer, CALIFICARE INCREDIBILĂ în optimi la Wimbledon

Horia Tecău şi Jean Julien Rojer (România / Olanda), cap de serie numărul 4, s-au calificat, vineri, în optimile de finală la ale turneului de la Wimbledon, după ce a învins cuplul Andre Begemann / Julian Knowle (Germania / Austria), scor 1-6, 3-6, 6-4, 6-2, 15-13, după trei ore şi 36 de de minute. Ultimul set al meciului a durat 101 minute.

03 iul. 2015, 15:54

Tecău şi Rojer vor juca în optimile de finală în compania perechii care se va impune în meciul dintre Robert Lindstedt/Jurgen Melzer (Suedia/Austria) şi Lleyton Hewitt/Thanasi Kokkinakis (Australia).

Calificarea în manşa a treia la dublu este recompensată la Wimbledon cu un premiu total de 22.500 de lire sterline (aproximativ 31.500 de euro).

Horia Tecău este triplu finalist la Wimbledon, în 2010, 2011 şi 2012, de fiecare dată în echipă cu suedezul Robert Lindstedt, pe care românul ar putea să-l aibă adversar în optimi, la această ediţie.