Hossu: Anunţul de creştere a salariilor are nuanţă electorală

Preşedintele "Cartel Alfa", Bogdan Hossu, a declarat, luni, înainte de întâlnirea cu reprezentanţii FMI, că anunţul de posibilă creştere a salariilor cu 5% are o "nuanţă de campanie electorală", considerând că "este o glumă" creşterea economică de 1,8%.
Romania TV
30 ian. 2012, 14:56
Hossu: Anunţul de creştere a salariilor are nuanţă electorală

Bogdan Hossu a spus că majorarea salariilor are două componente, una fiind creşterea salariului minim care afectează toţi salariaţii, iar acest lucru este posibil, în momentul de faţă salariul minim creând un dumping pe piaţa muncii. Potrivit liderului sindical, s-a demonstrat că majorarea cu 30 de lei a salariului minim a adus lunar la buget 30 de milioane de lei în plus.

Pe de altă parte, Hossu a spus că o majorare a salariilor pe întreaga structură cu 5% are „nuanţă de campanie electorală”.

Potrivit liderului „Cartel Alfa”, în iunie 2011 se vorbea de o majorare cu 5% în funcţie de creşterea economică, iar acum se vorbeşte de aplicarea unei posibile creşteri din aprilie, adică termenul limită de intrare în campania electorală.

În opinia lui Hossu, creşterea economică sperată de 1,8% „este o glumă”, pentru că nu s-a făcut nimic pentru relansarea economică.

„Cred că va exista un potenţial de creştere a salariilor, dar are iz de campanie electorală”, a spus Hossu.

Premierul Emil Boc a fost mandatat, luni, de conducerea coaliţiei, să negocieze cu FMI creşterea pensiilor şi salariilor, din luna aprilie, a anunţat prim-vicepreşedintele PDL Sorin Frunzăverde.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Ciprian Marica trage un semnal de alarmă înainte de barajul cu Chindia: „E o situaţie jenantă pentru Farul şi pentru toţi! Gardoş spune că nu aveau obiectiv nici să intre în play-off”
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Diferența dintre recesiune și criză economică, tabel explicativ. Ce se poate întâmpla dacă România rămâne fără bani din exterior
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Pensii iunie. Banii pe luna următoare întârzie pentru milioane de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi